24.09.2020 09:20 0 Kwt/OSP Hel

Odszedł Adam Naja, wieloletni naczelnik OSP w Helu

źródło: OSP Hel

W poniedziałkowe popołudnie (21 września) odszedł druh Adam Naja, wieloletni naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Helu. Pogrzeb zasłuzonego strażaka-ochotnika odbędzie się w piątek (25 września).

Pomocy strażakowi udzielali jego koledzy z jednostki.

Po otrzymaniu sygnału alarmowego, wiedzieliśmy że jedziemy do mieszkania naszego druha. Nagłe zatrzymanie krążenia i oddechu, resustytacja krążeniowo-oddechowa, zabezpieczenie lądowania i startu śmigłowca LPR — relacjonowali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Helu.

Niestety, zmarł druh Adam Naja, wieloletni naczelnik helskiej jednostki.

Adam Naja w 1972 roku roku wstąpił do Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej przy Przedsiębiorstwie Połowów i Usług Rybackich "Koga" w Helu. Trzy lata później został zastępcą naczelnika ZOSP przy PPiUR "Koga". W tym czasie zainicjował powstanie żeńskiej drużyny pożarniczej, którą prowadził przez trzy lata. W 1980 roku został naczelnikiem ZOSP przy PPiUR "Koga", a funkcję tę pełnił aż do rozformowania jednostki w roku 1994. W 1981 roku został członkiem Zarządu Miejsko-Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej we Władysławowie. W 1996 został naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Helu, gdzie pracował do 2008 roku.

Druh Adam Naja brał udział w niezliczonej ilości akcji ratowniczo-gaśniczych na terenie Helu jak i powiatu puckiego, m.in. w gaszeniu kompleksu restauracyjnego "Lwia Jama" w roku 1972 oraz w usuwaniu skutków powodzi w 1999 roku. W 2008 został członkiem honorowym Ochotniczej Straży Pożarnej w Helu.

W trakcie działań ratowniczo-gaśniczych wykazywał się wielkim poświęceniem i wyjątkowymi zdolnościami organizacyjnymi, za co został odznaczony m.in. "Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych", odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" oraz "Medalem za Ofiarność i Odwagę".

Wśród członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Helu druh Adam znany był ze swojej życzliwości i dobrego serca. Gdy ktoś z nas potrzebował pomocy, zawsze służył swoim doświadczeniem. Dla wszystkich strażaków był przykładem człowieka otwartego, pełnego optymizmu, radości życia i pozytywnego nastawienia - wspominają helscy strażacy-ochotnicy.

Pogrzeb druha Adama odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 10:00 w Helu.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24