14.09.2020 09:30 0 raz

W kanale Wisły Śmiałej natrafiono na niemieckie miny morskie

Archiwum/gdynia.pl

„Uwaga! 14.09 i 15.09 od 8:00 do 15:00 neutralizacja niewybuchów min morskich. Nie zbliżaj się do plaż na odcinku Gdańsk Brzeźno – Mikoszewo. Śledź komunikaty” – takiego SMS-a otrzymali m.in., mieszkańcy Gdańska. Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w rejonie kanału Wisły Śmiałej w Gdańsku, wyspecjalizowana jednostka Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzi akcję przemieszczenia i neutralizacji dwóch niemieckich min.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zbliżaniem się do plaż nad Zatoką Gdańską. W dniach 14-15 września rozpocznie się bowiem akcja neutralizacji min morskich. Zostały one zlokalizowane podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych wykonywanych przez Urząd Morski w Gdyni. Są to niekontaktowe niemieckie miny morskie z okresu II wojny światowej.

Jak podają służy wojewody pomorskiego, na czas działań wyznaczono strefę bezpieczeństwa, w której okresowo obowiązywać będą ograniczenia i zakazy:

— 10730 m dla kapiących się – zakaz kąpieli (obszar wzdłuż linii brzegowej Zatoki Gdańskiej na odcinku: od Gdańsk Brzeźno – Park Brzeźnieński im. J.J. Haffnera do miejscowości Mikoszewo gmina Stegna- Rezerwat „Mewia Łacha” włącznie;

— 1400 m dla urządzeń precyzyjnych, aparatury pomiarowe;

— 2100 m dla nurków w wodzie – zakaz prowadzenia wszelkich prac podwodnych;

— 1000 m dla statków – zakaz przepływu, kotwiczenia i uprawiania rybołówstwa

— 500 m dla ludzi i zwierząt gospodarczych: strefa rażenia odłamkami – zakaz przebywania ludzi i zwierząt gospodarczych poza pomieszczeniami zamkniętymi (na lądzie i wodzie, wzdłuż biegu kanału Wisły Śmiałej).

PUW

— Apelujemy o stosowanie się do obostrzeń, które będą obowiązywały w dniu przeprowadzania neutralizacji min oraz stosowania się do poleceń służb, biorących udział w zabezpieczeniu przebiegu operacji ich zniszczenia – proszą przedstawiciele wojewody.

Operację neutralizacji min koordynuje Urząd Morski w Gdyni ( działania na morzu) oraz Pomorski Urząd Wojewódzki (działania w strefie brzegowej). Bezpośrednim wykonawcą przedsięwzięcia jest wyspecjalizowana jednostka Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża – Grupa Nurków Minerów 13 dTR.

PUW

Przeprowadzenie akcji będzie zależało od warunków pogodowych. Termin zapasowy : 21-25 września.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24