06.08.2020 11:50 9 raz

W wodzie ginie coraz więcej ludzi – policjanci apelują o rozwagę!

fot. KPP Wejherowo

Tegoroczne statystyki przerażają. Tylko w pierwszy sierpniowy weekend w Polsce utonęło kilkanaście osób. Dlatego wejherowska policja rozpoczęła akcję propagowania bezpieczeństwa nad wodą. Warto posłuchać i wziąć sobie do serca rady stróżów prawa, aby weekendowy bądź wakacyjny pobyt nad jednym z kąpielisk nie zakończył się tragicznie…

Nad wodą zawsze liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność osób wypoczywających. Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli i brak należytej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.

Słaba wyobraźnia i brawura mogą doprowadzić do tragedii całych rodzin. Od początku czerwca do 31 lipca na terenie całej Polski utonęło już 86 osób – podkreśla asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Do tych statystyk należy dodać, że tylko w pierwszy sierpniowy weekend w wodzie śmierć poniosło aż 12 osób. Dlatego wejherowscy stróże prawa zawitali na plaże i kąpieliska, by przestrzegać wypoczywających o zagrożeniach. Radzili też, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą.

— Jeśli przychodzimy na plażę z dziećmi, to pamiętajmy że są pod naszą opieką. Najbezpieczniej jest być zawsze obok swoich pociech, zwłaszcza w wodzie, by w razie konieczności służyć im szybką pomocą – mówi asp. sztab. Potrykus.

fot. KPP Wejherowo

Zasady bezpiecznej kąpieli:

 1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

 2. Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

 3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.

 4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.

 5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.

 6. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.

 7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".

 8. Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.

 9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.

 10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.

 11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.

 12. Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.

 13. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

 14. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź.

 15. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.

 16. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy coś zjeść. Dzieci powinny zjeść obowiązkowo lekki posiłek.

 17. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

 18. Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24