05.08.2020 17:40 0 art. spons, Artykuł sponsorowany

Wygodne rozliczanie podatków - jak się do tego zabrać?

mat. spons.

Formalności związane z rozliczaniem podatków powodują u Ciebie ból głowy i chęć natychmiastowego zajęcia się czymś innym? Być może wybierany dotychczas sposób składania deklaracji i rozliczania podatku nie był tym najwygodniejszym. Najlepiej wybrać rozwiązania najbardziej komfortowe i najprostsze, czyli rozliczanie online.

Nie tylko PIT

Przez kilkanaście ostatnich lat przywykliśmy do wygodniejszego rozliczania podatków dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i prawnych. Najczęściej przez Internet rozliczają się więc osoby otrzymujące informacje o dochodach od pracodawcy, a następnie korzystający z internetowych rozwiązań rozliczenia podatku dochodowego, przesłania go do urzędu, a w razie konieczności również uiszczenia dodatkowej opłaty. Warto wiedzieć, że PIT czy CIT to nie jedyne podatki, do których składanie deklaracji podatkowych online jest możliwe. Większość deklaracji dla mieszkańców, czyli dotyczących podatków zasilających budżet gminy czy powiatu, również można rozliczać przez Internet.

Przyjazne Deklaracje, czyli?

Odpowiedzią na nużące rozliczanie podatków w Urzędzie są Przyjazne Deklaracje. To proste narzędzie do rozliczania podatków i opłat lokalnych. Zaawansowana technologia pozwala rozliczać się w prostszy i szybszy sposób niż dotychczas. Dokumenty wygenerowane przy pomocy narzędzia można wydrukować i wysłać pocztą lub dostarczyć do Urzędu osobiście albo też wygodnie załatwić to również przez Internet. Dzięki inteligentnym algorytmom, deklarację można wypełnić w 5 minut bez potrzeby wychodzenia z domu. Więcej informacji na temat samego narzędzia można uzyskać na dedykowanej mu stronie internetowej: https://przyjazne-deklaracje.pl/.

Jak się do tego zabrać?

Złożenie odpowiedniej deklaracji podatkowej to obowiązek każdego podatnika. Za opóźnienie lub zaniechanie tego obowiązku grożą konsekwencje, których każdy wolałby uniknąć. Dlatego warto zapoznać się z tematem i przekonać się, że istnieje przyjemniejsza i szybsza forma kontaktu z Urzędem niż osobista wizyta. Wystarczy kilka kroków, by prawidłowo przejść cały proces i spełnić obowiązek podatnika w terminie. Na początek należy wybrać deklarację lub informację spośród dostępnych opcji. Do wyboru na stronie Przyjaznych Deklaracji jest podatek od środków transportowych, podatek od nieruchomości, podatek leśny, podatek rolny oraz opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aby dowiedzieć się więcej o każdym z nim, czyli kto jest podatnikiem danego podatku, jakie są wyłączenia, możliwości ulg, stawki oraz inne ważne informacje, zajrzyj do dedykowanej mieszkańcowi zakładki na stronie: https://przyjazne-deklaracje.pl/dla-mieszkanca/.

Dlaczego warto skorzystać z Przyjaznych Deklaracji?

Jeśli dotychczas kwestie urzędowe spędzały Ci sen z powiek, może okazać się, że Twój problem raz na zawsze się rozwiąże. Narzędzie Przyjazne Deklaracje zostało stworzone nie dla zawodowców, którzy sprawnie operują językiem podatkowym i mają wiedzę na ten temat w małym palcu. Narzędzie powstało dla wszystkich laików, którzy pragną zrozumieć zawiłości podatkowe i wywiązać się z obowiązku podatkowego. Dlatego też na stronie Przyjaznych Deklaracji będziesz mieć do czynienia wyłącznie z prostym, przyjaznym językiem, który bez trudu zrozumiesz bez konsultacji z dyplomowanym ekonomistą. Kolejną korzyścią są automatycznie dobierane stawki podatkowe i prawidłowo wyliczone kwoty. To komfort, że po wysłaniu deklaracji podatkowej nie będzie kontaktował się z Tobą urzędnik w celu wyjaśnienia i skorygowania deklaracji lub informacji. Następnie otrzymasz komplet dokumentów, czyli deklarację wraz z wymaganymi załącznikami. Nie musisz zanosić go do Urzędu osobiście, a nawet wysyłać tradycyjną pocztą – wystarczy, że podpiszesz ją z pomocą Profilu Zaufanego i złożysz online. Jeśli jeszcze nie masz Profilu Zaufanego, to również możesz załatwić to przez Internet, na przykład z pomocą swojego konta w banku. Deklaracja wysłana i podatek opłacony? To już wszystko. Co więcej, dane w narzędziu Przyjaznych Deklaracji zostaną zapisane w systemie i przy kolejnej deklaracji nie musisz wpisywać ich ponownie.

Pamiętaj o ważnych terminach

Każdy podatek ma inny termin płatności i warto o nich pamiętać:

— Podatek od środków transportowych – wpłacany w 2 ratach w terminie do 15 lutego i do 15 września.

— Podatek rolny – opłacany w 4 ratach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Podatek nieprzekraczający 100 zł należy zapłacić w całości w terminie pierwszej raty.

— Podatek od nieruchomości –

  • osoby fizyczne płacą ten podatek w czterech ratach: do 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada,

  • osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej powinny opłacać podatek do 15 dnia każdego miesiąca, a za styczeń do 31 stycznia.

Jeśli podatek nie przekracza 100 zł – wówczas płaci się go jednorazowo w terminie pierwszej raty.

— Podatek leśny –

  • osoby fizyczne płacą ten podatek w czterech – do 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada,

    -osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej powinny zapłacić podatek do 15 dnia każdego miesiąca.

Podatek leśny w kwocie 100 zł lub mniejszej płaci się jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.

— Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi – stosowną opłatę należy wnosić do 15 kwietnia za I kwartał, do 15 lipca za II kwartał, do 15 października za III kwartał oraz do 15 stycznia za IV kwartał.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24