30.07.2020 14:20 5 Kwt/UM Gdynia

Darmowa cytologia i kolonoskopia dla mieszkańców Pomorza

Zdjęcie ilustraycjne/pixabay.com

Mieszkańcy województwa pomorskiego jeszcze jedynie przez pięć miesięcy mogą skorzystać z darmowych badań, które chronią przed rakiem jelita grubego i rakiem szyjki macicy.

Program profilaktyki raka szyjki macicy i jelita grubego ruszył na początku 2018 roku. Dzięki niemu zwiększyła się między innymi świadomość mieszkańców na temat wysokiej skuteczności i roli profilaktyki, a liczba wykonywanych badań znacząco wzrosła.

Kończy się projekt, dzięki któremu od 2018 roku ponad 6,5 tysiąca kobiet wykonało darmowe badania cytologiczne, a blisko 4 tysiące mieszkańców Pomorza – darmową kolonoskopię. To profilaktyka na wagę złota, która może pomóc w szybkiej diagnozie i skutecznym leczeniu dwóch groźnych nowotworów – raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Dodatkowo poszerza społeczną świadomość na temat tych schorzeń – informuje gdyński urząd.

Zapisy na badania cytologiczne można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 0130. Udział w projekcie mogą wziąć osoby aktywne zawodowo w wieku 25–59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ.

Badania kolonoskopii mogą wykonać aktywni zawodowo mieszkańcy województwa pomorskiego w wieku 50–65 lat (bez objawów raka jelita grubego), w wieku 40–65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego), w wieku 25–65 lat (z rodziny z zespołami genetycznymi) oraz którzy nie wykonywali badania kolonoskopowego w ciągu ostatnich 10 lat. By zapisać się na badanie, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub zadzwonić na infolinię pod numer 58 727 01 30.

Badania realizuje spółka Copernicus Profilaktyka.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24