21.07.2020 11:20 2 rp/pomorskie.eu

Gdyński oddział z międzynarodowym certyfikatem w leczeniu raka jajnika

Źródło: Pomorskie.eu

Jako pierwszy na Pomorzu, a drugi w Polsce – Oddział Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni otrzymał prestiżowy certyfikat ESGO. "Aby osiągnąć cel chirurgicznego leczenia raka jajnika, operacja jest najczęściej wielonarządowa, skomplikowana i zajmuje dużo czasu" - tłumaczą lekarze.

Już samo ubieganie się o certyfikat leczenia zaawansowanego raka jajnika (Certified Centre in Advanced Ovarian Cancer Surgery) nie należy do najprostszych. Specjalna komisja, działająca w strukturach ESGO (Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej), przyznaje certyfikat do leczenia zaawansowanego raka jajnika dla instytucji na postawie analizy wielu czynników.

Chodzi m.in. o odsetek operacji, podczas których wycięto wszystkie widoczne zmiany chorobowe, odsetek pierwotnych operacji cytoredukcyjnych (bez zastosowania indukcyjnej – przedoperacyjnej – chemioterapii), liczbę operacji wykonywanych w oddziale oraz liczbę operacji przypadających na jednego lekarza – specjalistę ginekologii onkologicznej w ciągu roku.

To jednak nie wszystko. Do tych kryteriów zalicza się także: udział w badaniach klinicznych oraz publikowanie artykułów w istotnych czasopismach medycznych na temat raka jajnika, planowanie diagnostyki oraz leczenia w zespołach wielospecjalistycznych, odpowiednie, specjalistyczne przygotowanie przedoperacyjne, prowadzenie leczenia chirurgicznego oraz aktywne postępowanie pooperacyjne.

Cieszymy się, że nasz oddział składający się z zespołu świetnych specjalistów spełnił wszystkie warunki, które sprawiły, że nasze centrum może poszczycić się tytułem Ovarian Unit i uzyskało prestiżowy certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej – dr n. med. Mirosław Dudziak, ordynator Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.

Jak zaznacza Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich, od wielu lat w gdyńskim ośrodku leczenie chirurgiczne zaawansowanego raka jajnika jest prowadzone profesjonalnie i według najwyższych światowych standardów

W Polsce co roku diagnozuje się 3,6 tys. nowych zachorowań na raka jajnika. Po 50. roku życia występuje 80 proc. zachorowań, przy czym ponad 50 proc. diagnozuje się między 50. a 69. rokiem życia. Ryzyko zachorowania na raka jajnika wzrasta z wiekiem, ale na ten rodzaj raka choruje ponad 6 proc. dorosłych kobiet (20-44 lat). Niestety umieralność z powodu nowotworów jajnika w Polsce jest ponad 15 proc. wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej. Około 80 proc. pacjentek w chwili rozpoznania raka jajnika ma chorobę już rozsianą w jamie brzusznej, czasami także w klatce piersiowej.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...