10.07.2020 16:30 0 raz

Wejherowski oddział Związku Inwalidów Wojennych ma 100 lat

fot. Monika Wejer/TTM

Kombatanci z Wejherowa i okolic świętowali 100-lecie istnienia miejscowego oddziału Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej”. Była to okazja, by wyrazić wdzięczność tym, którzy poświęcili się dla ojczyzny, ale i do podziękowania za wsparcie, jakie otrzymują.

Mimo oficjalnej nazwy: „Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej”, organizacja ta jest związkiem skupiającym żołnierzy, którzy nie mogą pełnić swojej służby z powodu niepełnosprawności. Zrzesza inwalidów wojennych i wojskowych, którzy byli ranni, kontuzjowani lub zostali dotknięci schorzeniami, walcząc na wszystkich frontach I i II wojny światowej, w ruchu oporu w kraju i za granicą, w wojnie polsko-bolszewickiej 1920, oraz wdowy i sieroty po inwalidach.

Jego członkowie w czwartek (9 lipca) świętowali 100-lecie wejherowskiego oddziału związku. Uroczystości odbyły się na terenie Muzeum Techniki Wojskowej "Gryf" w Dąbrówce.

Uroczystość nie jest znacząca tylko dla Wejherowa, ale dla całego okręgu gdańskiego. Podziwiamy współpracę z miejscowymi samorządowcami. Za to, że wspierają oni naszą organizację, że odwiedzają ludzi, którzy kiedyś walczyli na froncie. To ludzie starsi, leżący na łóżkach, przykuci do wózków. To ważne, by ich odwiedzać – powiedział Stefan Harasiuk, prezes zarządu okręgowego Związku Inwalidów Wojennych w Gdańsku.

Wagę wejherowskiej uroczystości podkreślała Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Wspominamy tych, którzy za ojczyznę walczyli, którzy oddali za nią życie. Również dziękujemy tym, którzy są tutaj z nami, bo oni tę pamięć kultywują. Cieszymy się, że są z nami, że możemy się opierać na tej prawdziwej historii przekazywanej z pokolenia na pokolenia, i możemy tę historię przekazywać dalej - podkreśliła.

fot. Monika Wejer/TTM fot. Monika Wejer/TTM fot. Monika Wejer/TTM fot. Monika Wejer/TTM fot. Monika Wejer/TTM fot. Monika Wejer/TTM fot. Monika Wejer/TTM fot. Monika Wejer/TTM

Podczas obchodów wręczano medal osobom, które wspierają kombatantów związanych z ZIWRP.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24