30.06.2020 13:30 1 rp/Gdynia.pl

Licealiści stworzyli pomocną aplikację dla pasażerów – zostali nagrodzeni

Fot. Gdynia.pl

Ich pomysł nie tylko sprawił, że tysiące osób uniknęło długiego oczekiwania na przystanku, na spóźniony autobus, ale także pozwolił na zgarnięcie pierwszego miejsca w krajowym finale „Zwolnionych z Teorii”. Wojciech Ciunel, Jan Szulist i Bartosz Witkowski to trzech licealistów z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, którzy za swoją aplikację Morabus zgarnęli nagrodę "Złotego Wilka".

Młodzi gdynianie podczas gali online, kończącej tegoroczną edycję, otrzymali najwyższe wyróżnienie dla najlepszego projektu społecznego w kategorii „przestrzeń miejska”.

W kategorii „przestrzeń miejska” kapituła doceniła projekty, które zmieniają tę przestrzeń na lepsze. Nowe koncepcje istniejących miejsc, próby redefinicji przestrzeni, ale też każda akcja, która ułatwia korzystanie z miast. W historii tej kategorii zdarzyły się nawet projekty, których autorzy konsultowali sejmowe ustawy. W tym roku Złoty Wilk trafia do autorów aplikacji Morabus – mówił podczas transmisji z gali prowadzący Karol Paciorek, popularny youtuber.

Morabus, który narodził się w głowach uczniów z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, aktualizuje rozkłady jazdy autobusów o spóźnienia w czasie rzeczywistym. W skrócie: jeżeli pojazd utknął w korku, użytkownik aplikacji zerknie na telefon i już będzie wiedział, że nie musi spieszyć się na przystanek. Do tej pory z projektu Wojtka, Jana i Bartosza skorzystało już kilka tysięcy osób.

Fot. Gdynia.pl

Aplikacja dostępna jest na iPhone’y oraz smartfony z system Android i, co ważne, jest w pełni darmowa. Na ten moment w bazie przystanków dostępne są te obsługiwane przez ZKM Gdynia i ZTM Gdańsk. Korzystaniem z aplikacji mogą więc zainteresować się mieszkańcy nie tylko Gdyni, Gdańska i Sopotu, ale także Rumi czy gminy Kosakowo. Autorzy "apki" chcą, by w najbliższym czasie objęła ona swoim działaniem również pociągi SKM.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24