17.06.2020 08:24 0 rp/Mat. pras

Zbierają pieniądze na centrum dla dorosłych osób z autyzmem w Gdyni

Mat. pras

Stuletni budynek, w którym odbywały się zajęcia, wymaga kapitalnego remontu. Perspektywa powrotu do tego miejsca po izolacji związanej z pandemią nie napawa optymizmem. Podopieczni i terapeuci centrum dla dorosłych osób z autyzmem na Witomińskiej w Gdyni potrzebują wsparcia, a jak zwykle w takich przypadkach bywa, nie brakuje rąk do pracy, lecz pieniędzy.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym ma zapewnione już 70% środków na remont, a to już dobry start. Niestety, potrzeba jeszcze brakujących 30 procent, aby budżet został dopięty. Wszystko po to, aby Tomek, Patryk, Bartek, Wiktor, Kasia i wszyscy podopieczni centrum mogli wrócić do swojego drugiego domu.

Izolacja i odcięcie od codziennych zajęć jest bardzo trudnym przeżyciem dla osób z autyzmem. Dla nich stres związany ze znalezieniem się w zupełnie nowej sytuacji jest wielokrotnie większy niż u osób pełnosprawnych, m.in., dlatego, że bardzo dotkliwie odczuwają brak dotychczasowego planu dnia, obowiązków i codziennych rutyn – opisuje Krzysztof Banach ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

Mat. pras

Pracownicy centrum podkreślają, że powrót podopiecznych jest bardzo ważny. Im dłuższa będzie przerwa w zajęciach, tym większe niebezpieczeństwo, że utracone zostaną ich umiejętności, które z wielkim trudem udało się osiągnąć w ciągu wielu lat terapii, a które do tej pory wspominają rodzice podopiecznych.

Mój syn ma już 30 lat i pomimo wielu problemów wynikających z autyzmu, osiągnął więcej niż mogłabym sobie wymarzyć, potrafi mówić i zadbać o siebie. Chętnie gotuje i zajmuje się rękodziełem. Choć nie jest w stanie żyć samodzielnie, myślę, że jest szczęśliwy, w dużej mierze dzięki Centrum – opowiada rodzina jednego z wychowanków centrum.

Mat. pras

Niestety, budynek centrum jest w złym stanie technicznym, ma równe sto lat i wymaga kapitalnego remontu. Do tej pory udało się zebrać blisko połowę z oczekiwanej kwoty. Tutaj znajduje się link do zbiórki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24