15.06.2020 14:59 0 Mat. red. Artykuł sponsorowany

Dom dwurodzinny może być piękny! Dom dwupokoleniowy, czyli co dwa wejścia, to nie jedno

Mat. pras.

Domy dwurodzinne, szczególnie z poddaszem użytkowym, to jeden z najpopularniejszych typów domów, na których budowę decydują się większe rodziny. Jakie projekty takich domów można znaleźć w ofercie firm architektonicznych? I jak właściwie można wykorzystać poddasze użytkowe?

Wśród projektów dostępnych na rynku znaleźć można domy dwupokoleniowe, nazywane też dwurodzinnymi. Ten rodzaj cieszy się coraz większą popularnością. Dla rodzin dwupokoleniowych atrakcyjną opcją są domy z dwoma osobnymi wejściami i bezpośrednio połączonymi ze sobą pomieszczeniami. Takie rozwiązanie pozwala zachować odrębność i prywatność obu rodzinom, jednocześnie pozwalając na wygodne utrzymanie ciągłego kontaktu z bliskimi. Zdecydowanie najpopularniejsze są jednak domy z poddaszem użytkowym, którego przestrzeń można zaaranżować tak, by w domu swobodnie mogły mieszkać dwie rodziny.

Rodzaje domów dwurodzinnych

W ofertach projektów domów dwupokoleniowych można znaleźć różne domy – mniejsze i większe, o różnorodnym rozmieszczeniu pomieszczeń. Firmy architektoniczne proponują domy z dwoma osobnymi wejściami i dwoma garażami o symetrycznej konstrukcji, ale nietrudno też o projekt domu z jednym dwustanowiskowym garażem. Niektóre z nich łączy dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Popularnością cieszą się też jednak domy z poddaszem użytkowym.

Mat. pras.

Projekty domów z poddaszem użytkowym

To najpopularniejsza kategoria domów – projekty domów z poddaszem użytkowym wybierają zarówno mniejsze rodziny, jak i rodziny dwupokoleniowe. Wybór takiego domu zmniejsza koszty budowy, a wśród projektów znajduje się mnóstwo różnorodnych propozycji, które są w stanie spełnić potrzeby i zadowolić gusty każdej rodziny. Dla dwóch rodzin idealny byłby na przykład projekt Chmurka II – to dom o powierzchni ponad 152 metrów kwadratowych z czterema sypialniami i dwiema łazienkami. W jego skład wchodzi także duży salon z jadalnią, kuchnia, spiżarnia, garderoba, pomieszczenie gospodarcze oraz dwustanowiskowy garaż. Dla potrzebujących większej przestrzeni dobrym wyborem byłby na przykład projekt Diadem. Dom zbudowany według tego projektu ma prawie 228 metrów kwadratowych powierzchni, aż pięć sypialni oraz garaż z miejscem na dwa samochody.

Mat. pras.

Jak można wykorzystać poddasze użytkowe?

Możliwości jest wiele. Jedną z nich jest podzielenie domu na strefę dzienną i nocną – pierwsza z nich zazwyczaj będzie znajdować się na parterze, a druga na poddaszu. Inną opcją jest też ulokowanie po jednej rodzinie na każdej kondygnacji. Przestrzeń na poddaszu użytkowym można zaaranżować na wiele kreatywnych, wygodnych i funkcjonalnych sposobów, a koszty zależeć będą od wymagań i potrzeb danej rodziny. Możemy na przykład wykorzystać ją jako miejsce na sypialnię z widokiem na niebo czy też na wygodną garderobę. Więcej pomysłów na aranżację przestrzeni poddasza użytkowego można znaleźć w artykule „Projekty domów z poddaszem: jak najlepiej wykorzystać poddasze użytkowe?”

Mat. pras.

Jakie są ceny budowy domów dwurodzinnych?

Koszty budowy domów z roku na rok wciąż wzrastają, co wiąże się ze wzrostem cen materiałów budowlanych i robocizny. Całość wydatków potrzebnych na budowę domu zależy już od samego projektu. Im większa powierzchnia i im bardziej skomplikowany plan budynku, tym cena będzie wyższa. Najtańsze domy z poddaszem użytkowym bez problemu da się wybudować już za około 360 tysięcy złotych.

Mat. pras.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24