10.06.2020 12:05 6 mike/mat. pras. PKP PLK

Kolej bardziej ekologiczna na Półwyspie Helskim

Fot. archiwum

Nowe stojaki rowerowe, a także udogodnienia, które poprawią bezpieczeństwo… ptaków. Takie rozwiązania pojawiły się na linii kolejowej nr 213 z Redy do Helu. Ich celem jest propagowanie działań proekologicznych i poprawa dostępności transportu kolejowego, również w okresie letnich wakacji.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że kolej to jeden z najbardziej proekologicznych środków transportu, zwłaszcza na terenach o szczególnie cennych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Nie inaczej jest w przypadku linii kolejowej nr 213, łączącej Redę z Helem. Liczący prawie 63 kilometry szlak stanowi dobrą alternatywę dla drogi wojewódzkiej nr 216, która prowadzi na Półwysep Helski. I chociaż wiele się mówi o konieczności elektryfikacji tego odcinka, ważne są również mniejsze inwestycje, które przyczyniają się do wzmocnienia działań ekologicznych.

Jak zapewniają kolejarze, ich celem jest, by szlak w stronę Helu był dostępny, bezpieczny i przyjazny środowisku. Na zmianach skorzystają również cykliści.

Już przed wakacjami PKP Polskie Linie Kolejowe SA przygotowały ponad 40 nowych stojaków rowerowych. Zamontowano je w Chałupach, Kuźnicy, Juracie, Jastarni, Mrzezinie, Redzie-Rekowo, Swarzewie, Władysławowie Port oraz Żelistrzewie – czytamy w komunikacie prasowym.

Inne ze zmian obejmują malowanie ławek, wiat, barierek czy linii bezpieczeństwa. Uzupełniane jest też i naprawiane oznakowanie peronów, co ma ułatwić orientację. Z kolei w Jastarni i Juracie pojawiły się nowe gabloty informacyjne. Co ciekawe, działania proekologiczne obejmują również ułatwienia dla ptaków.

W trosce o środowisko i skrzydlatych mieszkańców półwyspu, w wiatach peronowych zostały wymienione szyby. W Chałupach, Juracie, Jastarni, Jastarni Wczasy, Kuźnicy i Władysławowie Port nowe przezroczyste ścianki mają specjalne kontrastowe pasy. Takie rozwiązanie nie zmienia warunków dla podróżnych, a ostrzega – pomaga ptakom w ominięciu przeszkody – mówią przedstawiciele PKP PLK SA.

Kolejarze zadbali też o poprawę bezpieczeństwa pieszych w powiecie puckim. Na ulicy 10 Lutego w Pucku pojawił się dodatkowy sygnalizator na przejeździe kolejowo-drogowym. Z kolei dzięki wymianie szyn między Redą-Rekowo a Mrzezinem, pociągi będą mogły sprawniej pokonać wspomniany odcinek.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24