29.05.2020 12:15 0 Mat. red. Artykuł sponsorowany

Wejherowski ZUK przypomina o obowiązkowej segregacji odpadów BIO

Mat. pras. ZUK Wejherowo

Od 1 marca 2020 roku system gospodarki odpadami komunalnymi w został rozszerzony o obowiązek segregacji odpadów BIO. „Przypominamy, że teraz odpady komunalne segregujemy w naszych domach na następujące frakcje – metale i tworzywa sztuczne, szkło, papier, odpady zmieszane (resztkowe) oraz bioodpady – oddzielnie zielone i kuchenne” – mówią przedstawiciele wejherowskiego ZUK-u.

Segregowanie bioodpadów jest bardzo ważne. Można by wymieniać dziesiątki powodów, ale najważniejsze są dwa:

  • odzyskiwanie z resztek materiału, który jest nawozem idealnym;

  • odwdzięczanie się naszej planecie za to, że nas żywi.

Skoro już odseparowaliśmy bioodpady od innych odpadów, to dziwne wydaje się by, wyrzucać je w plastikowym worku lub tzw. foliówce.

Otrzymałeś od nas pakiet worków kompostowalnych ze specjalnym oznaczeniem normy, co to oznacza? Takie opakowanie ulegnie biodegradacji. Biodegradowalna folia z wyglądu i dotyku niewiele różni się od „zwykłej”, za to użytkowanie jej przyczynia się do ochrony środowiska. Największym ich plusem jest to, że same są odpadem i się rozkładają. Nie tylko są biodegradowalne, ale także kompostowalne, a TO ma duże znaczenie.

Mat. pras. ZUK Wejherowo

Dlatego, mieszkańcu, prosimy Cię! Wydzielone bioodpady z Twojej kuchni wyrzucaj tylko w workach, które od nas dostałeś. Pamiętaj, że worki kompostowalne i biodegradowalne rozłożą się na biomasę, wodę, oraz dwutlenek węgla. Tymczasem workom plastikowym proces ten zajmie kilkaset lat, a efektem będzie m.in. szkodliwy bioplastik.

Mat. pras. ZUK Wejherowo

Jeżeli masz pytania dot. zbiórki odpadów BIO zadzwoń do Biura Obsługi Mieszkańców pod numerem telefonu 58 676 95 50 lub napisz e-mail na adres: [email protected].

Pamiętaj – prawidłowa segregacja jest prostsza niż myślisz!


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24