29.05.2020 08:40 1 mike

Urodziny Wejherowa w atmosferze refleksji

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Dokładnie 377 lat temu Jakub Wejher założył swój gród. W czwartek (28 maja) włodarze Wejherowa złożyli z tej okazji pamiątkowy wieniec kwiatów pod pomnikiem swojego patrona. Nie było hucznego świętowania, ale nie zabrakło refleksji o przeszłości i teraźniejszości.

Ostatnie dni maja co roku były w Wejherowie okazją do wielkiego świętowania. Tym razem niemal nic nie przypomina o najważniejszym dniu dla miasta, czyli o jego urodzinach. Pomimo epidemii pamięć jednak trwa, m.in. dzięki okolicznościowej wystawie, która pokazuje historię miejskiego świętowania czy też za sprawą takich chwil, jak tak, kiedy pod pomnikiem założyciela miasta złożono symboliczną wiązankę kwiatów.

Dzisiaj i tak możemy się cieszyć, że i tak wolno nam spacerować po świeżym powietrzu. Ubolewamy natomiast, że w taki dzień, jak 28 maja, nie możemy się radować na placu Jakuba Wejhera. Nie możemy usłyszeć gwiazdy, która by nas wprowadzała w ten świąteczny nastrój, czy zobaczyć osób, które są wyróżnione nagrodami prezydenta… – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Mimo to trzeba widzieć pozytywy i znaleźć alternatywę do świętowania.

Czasami w taki dzień bez rozrywki i hałasu, w dzień zadumy, można spokojnie pomyśleć o naszym założycielu, o naszym pięknym Wejherowie. I to jest też potrzebne – zaznacza Leszek Szczypior, wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa.

Nie może też zabraknąć życzeń dla całego miasta z okazji jego 377. urodzin, zwłaszcza że okazji do świętowania będzie jeszcze wiele. Przedstawiciele samorządu podkreślają, że kryzys w końcu kiedyś się skończy.

Zakładam, że jest to tylko okres przejściowy, że sobie poradzimy. Patrząc od strony finansów, wygląda to bardzo ciężko, ale wszyscy razem jesteśmy w takiej sytuacji. A będąc razem, Polacy potrafili pokazać, że umieli wyjść nawet z bardzo trudnych chwil z optymizmem – podkreśla Krzysztof Hildebrandt.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Tym razem można skorzystać z chwili i spróbować w spokoju odnaleźć w mieście piękno, które nas otacza.

Można pospacerować z rodziną, opowiedzieć dzieciom, co się w naszym pięknym Wejherowie działo. Już od soboty porzucimy maski i będziemy mogli oddychać pełną piersią. Myślę, że będzie dobrze – podsumowuje Leszek Szczypior.

W ten sposób również można oddać hołd miastu i jego założycielowi, patrząc jak obecnie wygląda gród Wejhera i to, co po sobie pozostawił.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24