20.05.2020 19:00 5 mike/KWP Gdańsk

Policjanci zadbają o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Zdjęcie ilustracyjne/archiwum TTM

Już w najbliższy czwartek (21 maja) na terenie całego województwa pomorskiego, w tym na drogach powiatu wejherowskiego, będzie trwała akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Jej głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Wypadki z udziałem pieszych i rowerzystów należą do tych najbardziej tragicznych. Co prawda, nie zawsze winni są kierowcy samochodów, ale to właśnie piesi i rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu, którzy mają pełne prawa i obowiązki na drogach.

Zarówno pieszy, jak i rowerzysta nie są chronieni przez poduszki powietrzne, strefy zgniotu czy pasy bezpieczeństwa. Jedyną ochroną rowerzysty jest kask, który warto stosować dla własnego bezpieczeństwa. Z tego powodu tak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie się do zasad bezpieczeństwa na drodze – przypominają funkcjonariusze policji.

Źródło: KPP Wejherowo

Gdzie można spodziewać się wzmożonych kontroli? Jak informują sami mundurowi, pojawią się w miejscach, w których „najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń”. Mogą być to zatem skrzyżowania dróg ze ścieżkami rowerowymi czy newralgiczne przejścia dla pieszych.

Jednocześnie przypominamy, że poza obszarem zabudowanym, od zmierzchu do świtu, pieszy jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych. Nawet niewielki odblask sprawia, że pieszy staje się widoczny dla kierującego – podkreślają mundurowi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24