07.05.2020 18:30 2 raz

Oszust ‘na Blika’ zaatakował na terenie powiatu wejherowskiego

źródło: policja.pl

Do wejherowskich stróżów prawa dotarło zgłoszenie o przestępstwie na tzw. Blika. Ofiarą oszustów wyłudzających kody do aplikacji padła osoba z powiatu wejherowskiego. Policjanci ostrzegają i radzą jak ustrzec się przed tego typu sytuacjami.

Od pewnego czasu oszuści posługują się nową metodą działania, oszustwem "na Blika”. Przestępcy podstępnie wyłudzają kod do aplikacji. Po włamaniu się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyłają do jej znajomych wiadomości poprzez komunikator z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą, pilną potrzebą, np. że właśnie stoi przy kasie i zapomniał portfela.

Następnie proszą swoją ofiarę o podanie kodu „Blik”. Niestety ofiara nie wie, że koresponduje z oszustem. Pamiętajmy, że w każdym takim przypadku należy zadzwonić do osoby, która prosi o pieniądze, ale nie na komunikator, bo do niego oszust ma dostęp, tylko dzwonimy na numer telefonu naszego znajomego. Jeżeli nie możemy się dodzwonić, to tym bardziej nie przekazujmy żadnych kodów – podkreśla asp.sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Do takiego przestępstwa doszło we środę (6 maja) na terenie powiatu wejherowskiego.

Ofiarą tego oszustwa można też paść podczas zakupów na różnego rodzaju aukcjach internetowych. Oszuści wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają numer konta, tylko proszą o kod „blik”, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący myśląc, że po dokonaniu w ten sposób płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany. Pamiętajmy, że osoba, która otrzyma ten kod jest całkowicie anonimowa. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu „Blik”, tylko poprosić o numer konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę – radzi przedstawicielka wejherowskich stróżów prawa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24