27.04.2020 12:46 3 mike/KW PSP Gdańsk/KW PSP Białystok

Pomogli zwalczyć żywioł. Już wrócili do domów

Fot. Łukasz Rutkowski – Fotografia Ratownicza

W poniedziałkowy (27 kwietnia) poranek strażacy z Kompanii Gaśniczej COO „Heweliusz” wrócili do swoich domów z jednej z najważniejszych akcji gaśniczych w ostatnich miesiącach, a być może i latach. Nie szczędząc sił i środków, wzięli czynny udział w opanowaniu ognia na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Przypomnijmy – pomorscy strażacy w sile 75 osób i 22 wozów bojowych w czwartkową (23 kwietnia) noc wyruszyli, bo walczyć z żywiołem na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji uczestniczyli strażacy z Rumi, ale także z Gdyni, Gdańska, Sopotu, Starogardu Gdańskiego, Pruszcza Gdańskiego, Lęborka, Kartuz, Słupska, Kościerzyny, Chojnic, Ustki i Sztumu. Pożar, który wybuchł 20 kwietnia, objął około sześć tysięcy hektarów bezcennych przyrodniczo obszarów. Gaszenie utrudniały warunki terenowe – do wielu miejsc nie można było dotrzeć drogą lądową i konieczne było prowadzenie akcji gaśniczej z powietrza. Ostatecznie pożar udało się ugasić w niedzielę (26 kwietnia) po południu.

Kompania Gaśnicza Heweliusz, KP i KM PSP województwa pomorskiego

Kompania Gaśnicza Heweliusz, KP i KM PSP województwa pomorskiego

W niedzielne popołudnie, około godziny 17:00, teren pogorzeliska został już przekazany zarządcy. Jak podaje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, w działaniach uczestniczyło łącznie 27 zastępów gaśniczych, 160 strażaków i 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Komendant wojewódzki PSP w Białymstoku przekazał podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w akcję. Byli wśród nich strażacy z pomorskiej kompanii „Heweliusz”.

Znakomicie układała się współpraca ze strażakami z całego kraju. Sprawdziły się także założenia i rozwiązania z zakresu taktyki działań gaśniczych oraz wykorzystania sprzętu. W niedzielne późne popołudnie odbyła się ostatnia odprawa pomorskiego zgrupowania. Pomimo zmęczenia, na twarzach ratowników malowało się zadowolenie wynikające z dobrze wykonanej pracy oraz perspektywy powrotu – informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Kompania Gaśnicza Heweliusz, KP i KM PSP województwa pomorskiego

Mieszkańcy Podlasia wyrażali wdzięczność pomorskim strażakom, serdecznie ich żegnając. Wielu z nich wychodziło przed swoje posesje, machając do przejeżdżających wozów, które udały się do swoich macierzystych jednostek.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24