23.04.2020 13:00 2 rp

Strażacy z Rumi ruszyli z pomocą Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu

Fot. KW PSP Gdańsk

Aż 75 strażaków z województwa pomorskiego wyruszyło w nocy na pomoc Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu, w tym jednostki z powiatu wejherowskiego. W czwartek (23 kwietnia) po północy 22 samochody będące w strukturach Kompanii Gaśniczej "Heweliusz" wyjechały pomagać w akcji gaśniczej nad Biebrzą.

Od kilku dni płoną torfowiska w Biebrzańskim Parku Narodowym. Pożar rozprzestrzenił się na około osiem tysięcy hektarów, a silny wiatr i lokalizacja utrudniają pracę strażakom. Co prawda, w poniedziałek nad ranem pożar wyglądał na ugaszony, ale wskutek podmuchów wiatru, ogień wzniecił się na nowo i przez kolejne dni objął kilka tysięcy hektarów powierzchni. Na pomoc ruszyła Kompania Gaśnicza COO "Heweliusz", a w jej składzie znaleźli się nie tylko strażacy z Rumi, ale także z Gdyni, Gdańska, Sopotu, Starogardu Gdańskiego, Pruszcza Gdańskiego, Lęborka, Kartuz, Słupska, Kościerzyny, Chojnic, Ustki i Sztumu.

Kompania dysponuje średnimi i ciężkimi samochodami ratowniczo-gaśniczymi z napędem terenowym, wyposażonymi w pompy, działka, duże zbiorniki przenośne na wodę oraz pełen przekrój armatury wodnej – zaznacza st. kpt. Karina Stankowska, p.o. rzecznik prasowego Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Fot. KW PSP Gdańsk Fot. KW PSP Gdańsk Fot. KW PSP Gdańsk

Strażacy zabrali ze sobą podręczny sprzęt gaśniczy, taki jak tłumice i łopaty, które z pewnością w Biebrzańskim Parku Narodowym będą przydatne. Dodatkowo plutony będące w kompanii Heweliusz wspierają samochody rozpoznawczo-ratownicze z przyczepami wężowymi, na których są dodatkowe zbiorniki, pompy i osprzęt.

W pomorskiej grupie udział bierze też ciężki samochód kwatermistrzowski, który zabezpiecza strażaków w sprzęt logistyczny, czyli wyżywienie, środki ochrony osobistej, w tym maski i płyny dezynfekujące, łóżka polowe itp. Miejscem docelowym pomorskich strażaków jest Goniądz w województwie podlaskim – dodaje Karina Stankowska.

Strażaków czeka walka z żywiołem w trudno dostępnych i często bagnistych terenach, w największym polskim parku narodowym, który zajmuje powierzchnię ok. 59 tys. ha.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24