22.04.2020 08:20 4 mike/Pomorskie.eu

Marszałek Mieczysław Struk podzielił się osoczem. Czas na innych

Źródło: Pomorskie.eu

Zanim powstanie syntetyczny lek zwalczający koronawirusa, osocze osób, które wyzdrowiały, może być bezcenne w walce z tą groźną chorobą. We wtorek (21 kwietnia) w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pojawił się Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, który, jako ozdrowieniec, podzielił się swoim osoczem.

Przypomnimy – marszałek Mieczysław Struk był jedną z pierwszych osób na Pomorzu, która wyzdrowiała z koronawirusa, o czym pisaliśmy tutaj. Do trafił szpitala 29 marca, gdzie przebywał przez 11 dni. Zanim ruszyła akcja poboru osocza, zadeklarował swój udział. We wtorek spełnił swoją wcześniejszą deklarację.

Od chwili wypisu ze szpitala byłem w kontakcie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i zgłosiłem, że chcę uczestniczyć w programie oddawania osocza, gdyż każda metoda leczenia jest godna uwagi. Dziś po raz pierwszy oddałem osocze i mam nadzieję, że pomoże ono osobom chorym – mówił Mieczysław Struk. – Już podczas pobierania dowiedziałem się od personelu, że jestem pierwszą osobą w naszym regionie, która zgłosiła się, by oddać osocze. Dlatego tym bardziej zachęcam i namawiam do tego inne osoby, które zwalczyły koronawirusa. Każdy z nas ma w sobie teraz najskuteczniejszą broń do walki z COVID-19 i może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie – dodał marszałek.

Od jednej osoby można pobrać 600–750 ml osocza. Jest to ilość, która może wystarczyć do wyleczenia nawet trzech chorych. Wcześniej tego typu terapię stosowano w przypadku zwalczania epidemii SARS, MERS czy ebola. Znajdujące się w osoczu przeciwciała mogą być zbawienne, zwłaszcza dla osób, które mają nasilone objawy koronawirusa. Dotąd wspomnianą terapię zastosowano m.in. w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoszech czy Chinach. U większości pacjentów, którym podano osocze, zaobserwowano znaczącą poprawę stanu zdrowia i ustąpienie ciężkich symptomów choroby, których jak duszności czy kaszel.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24