06.04.2020 15:17 0 Gol

Rumskie tancerki rozsławiły miasto

Fot. UM Rumia

W swoim dorobku mają m.in. 11-krotne mistrzostwo świata i tyle razy na najwyższym stopniu podium stawały w mistrzostwach Europy. Chodzi o rumski Zespół Tańca SPIN, który na swoim koncie ma liczny sukcesy.

W 1998 roku, będąc już mamą i nauczycielem wychowania fizycznego w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym, Renata Urbanik-Siwiec utworzyła grupę taneczną SPIN. Na początku było to połączenie baletu, gimnastyki i tanecznych kroków. Bardziej od umiejętności dzieci liczyły się ich pasja i zaangażowanie. Z biegiem lat grupa się rozrosła, a w 2006 roku zespół trafił pod opiekę MOSiR-u.

Kiedy założycielka grupy stwierdziła, że z racji wieku nie powinna już pracować, zaczęła szukać następczyni. Wówczas okazało się, że najlepszym kandydatem na głównego trenera i choreografa jest Aleksandra Borowczak, absolwentka Ogólnokształcącej Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.

Przez ostatnie 22 lata rumskie tancerki wielokrotnie stawały na podium podczas konkursów tanecznych i festiwali o randze powiatowej, wojewódzkiej, krajowej oraz międzynarodowej. Wśród najważniejszych sukcesów wymienić można wielokrotnie zdobywane tytuły mistrzów świata, Europy i Polski w tańcu modern, jazz dance i show dance. Przełomowym dla zespołu momentem było zdobycie w 2009 r. mistrzostwa świata w Kanadzie – był to pierwszy tak znaczący tytuł.

W zespole trenuje aktualnie około 100 tancerek w sześciu różnych grupach wiekowych: od 3. roku życia do pełnoletnich. Zajęcia są prowadzone z różną częstotliwością – najmłodsi trenują raz w tygodniu, a najbardziej zaawansowani cztery razy. Oprócz zajęć stacjonarnych tancerze biorą udział w weekendowych warsztatach tanecznych, obozach i zgrupowaniach wakacyjnych. Łącznie przez 22 lata działalności zespół wychował około 1000 tancerzy.

Najważniejsze osiągnięcia zespołu

  • 11-krotne mistrzostwo świata (IDO, WADF)

  • 10-krotne wicemistrzostwo świata (IDO, WADF)

  • 9-krotne II wicemistrzostwo świata (IDO, WADF)

  • 11-krotne mistrzostwo Europy (IDO, WADF)

  • 11-krotne wicemistrzostwo Europy (IDO, WADF)

  • 8-krotne II wicemistrzostwo Europy (IDO, WADF)

  • 9-krotne mistrzostwo Polski (IDO, WADF)

  • 16-krotne wicemistrzostwo Polski (IDO, WADF)


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24