27.03.2020 14:30 1 raz/pomorskie.eu

Domowi archeolodzy poszukiwani - rusza niecodzienny konkurs

fot. pomorskie.eu

BYć może nie każdy wie, ale w domu czy mieszkaniu można znaleźć prawdziwe skarby z przeszłości. Warto się o tym przekonać. Zwłaszcza, że w ramach ogólnopolskiej akcji #zostanwdomu Muzeum Archeologiczne w Gdańsku proponuje wszystkim niecodzienną, ale niezwykle internetową zabawę. Wystarczy znaleźć u siebie w domu stary przedmiot, zrobić mu zdjęcie i wraz z opisem umieścić na muzealnym fanpage'u.

W czasie epidemii koronawirusa wskazane jest pozostanie w domu, dlatego Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przygotowało internetowy konkurs. Co najważniejsza, aby wziąć w nim udział nie trzeba wychodzić ze swojego mieszkania.

Zadanie konkursowe:

— Wybierz jeden stary przedmiot spośród tych, które masz w domu. Może to być np. fajansowa filiżanka, żelazko z duszą, starodawny świecznik, lampa naftowa czy młynek ręczny. Przedmiot nie musi być zabytkowy, duży ani piękny.

— Zrób jedno zdjęcie wybranego przedmiotu. Najlepiej, żeby tło było jednolite, a przedmiot równomiernie oświetlony (podobnie jak przy fotografowaniu przedmiotów na aukcje internetowe). Nie przejmuj się parametrami swojego aparatu. Komisja konkursowa nie będzie oceniać zdjęć pod względem ich jakości technicznej.

— Opisz wybrany przedmiot uwzględniając m.in. jakie ma wymiary, z jakich materiałów jest zrobiony, czy charakteryzuje się jakimiś zdobieniami, czy jest uszkodzony, z jakiego okresu pochodzi itd. Co ważne: liczy się staranność opisu, a nie jego długość.

— Opublikuj zdjęcie wraz z opisem w komentarzu pod postem konkursowym na fanpage'u muzeum na Facebooku.

Inspiracje do wykonania zadania można znaleźć online w Archeoportalu, w którym opublikowane są zdjęcia i dokumentacje zabytków Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

— Konkurs potrwa do 5 kwietnia 2020 r. Następnie opublikowane zdjęcia i opisy zostaną ocenione przez komisję konkursową, która weźmie pod uwagę: pomysłowość, zaangażowanie oraz staranność ich wykonania - zachęcają organizatorzy. - Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej 12 kwietnia. Zwycięzcami zostanie maksymalnie trzech uczestników. Jako nagrodę każdy laureat będzie mógł wybrać jedną książkę ufundowaną przez muzeum.

Do wyboru są następujące publikacje:

— „Jatki mięsne w Gdańsku od XIV do XX wieku" pod redakcją Aleksandry Pudło, Waldemara Ossowskiego i Ewy Trawickiej,

— „Nowożytne ossuaria z klasztoru dominikańskiego w Gdańsku" pod redakcją Aleksandry Pudło i Macieja Henneberga,

— „Ośrodek starożytnego brązownictwa pomorskiego we wczesnej epoce żelaza w Juszkowie" autorstwa Piotra Fudzińskiego i Katarzyny Ślusarskiej.

Dodatkiem do nagród głównych będą także muzealne upominki-niespodzianki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24