28.02.2020 09:00 0 rp/fb.com

Pozwólmy bezstresowo odpocząć fokom na plaży!

Źródło: Facebook.com/Fokarium

Foka wychodzi na brzeg, żeby odpocząć, a kiedy na miejscu pojawiają się ludzie, osaczone i zmęczone zwierzę nie słuchają próśb wolontariusza Błękitnego Patrolu, przygotowanego do takich sytuacji. Foka często jest chora lub potrzebuje pomocy. Trzeba pamiętać, że w takich sytuacjach bardziej szkodzimy niż pomagamy.

Przy okazji weekendowych wypadów w kierunku Półwyspu Helskiego, za Helskim Fokarium apelujemy o rozwagę, kiedy na horyzoncie pojawi się foka, która aż prosi się o to, aby ją pogłaskać czy nakarmić.

Trzeba pamiętać, że foka na plaży jest w swoim naturalnym środowisku, to jest jej dom – zaznacza Paulina Bednarek, opiekun dzikich zwierząt z helskiego fokarium. – Wychodzą na plażę po to, aby odpocząć.

Teraz jest również taki czas dla fok, kiedy wychodzą na plażę również, by wydać na świat potomstwo. Równie często będziemy mogli zauważyć foki w okresie letnim, gdy przedostają się na brzeg, żeby wylinieć, czyli zmienić swoje futro ze starego na nowe. Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego przypomina, aby nie płoszyć takich zwierząt.

Prosimy, żeby do takich fok nie podchodzić, nie głaskać ich, mimo zachęcającego, pluszowego wizerunku – dodają pracownicy helskiego fokariom. – Należy pamiętać, że jest to dzikie zwierzę. Powinniśmy zapewnić mu bezpieczną odległość 50 metrów.

Źródło: Facebook.com/Fokarium

Kiedy nadarzy się nam okazja do zaobserwowania zwierzęcia na plaży, warto zrobić mu zdjęcie – nie tyle do pamiątkowego albumu, co do wiadomości pracowników fokarium czy do Błękitnego Patrolu WWF pod numerem 795 536 009. Wolontariusze i pracownicy będą mogli zająć się zwierzęciem w odpowiedni sposób.

Na podstawie takiego zdjęcia jesteśmy w stanie stwierdzić, czy foka potrzebuje naszej pomocy, czy też nie, wtedy możemy szybko zareagować – zaznacza Paulina Bednarek.

Źródło: Facebook.com/Fokarium

Niepokojenie foki, która jest osłabiona czy chora może, jej jedynie zaszkodzić; warto też przypomnieć, że płoszenie zwierząt chronionych jest w Polsce zakazane.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24