22.02.2020 12:30 1 Kwt/mat.ptrasowe

Polacy pokochali rozliczanie podatków za pomocą profilu zaufanego

Źródło: Pixabay.com

Od 15 lutego w usłudze Twój e-PIT każdy może sprawdzić swoje zeznania podatkowe za 2019 rok. Niemal 850 tysięcy osób złożyło już swoje e-PITy. Wielu z nich skorzystało przy tym z profilu zaufanego.

Profil zaufany jest najwygodniejszym i najszybszym sposobem na sprawdzenie swojego zeznania podatkowego.

To świetny czas dla profilu zaufanego. Tylko przez ostatnich sześć dni założyło go niemal 140 tysięcy osób. W sumie korzysta z niego niemal 5 200 000 Polaków. Rok temu było ich niemal 2,5 miliona mniej – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Profil zaufany jest ważny przez trzy lata i nie ma potrzeby zakładania go co roku. Sposoby na zalogowanie się do systemu są dwa. Pierwszym jest właśnie profil zaufany. Drugi polega na wpisaniu PESEL (lub NIP i daty urodzenia), jednej z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika, kwoty przychodu z deklaracji za 2018 r., a później potwierdzenie kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2018 rok.

Możliwość szybkiego sprawdzenia swojego e-PITu to tylko jedna z wielu korzyści posiadania profilu zaufanego. Profil zaufany to także najprostszy sposób zalogowania się do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, Internetowego Konta Pacjenta, a przede wszystkim korzystania z usług e-administracji – wylicza Marek Zagórski.

Posiadanie profilu zaufanego pozwoli nam także w łatwy sposób złożenie wniosku o dowód osobisty, zgłoszenie narodzin dziecka, sprawdzenia punktów karnych, a nawet zameldowania się. A wszystko to bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24