19.02.2020 18:10 1 NW/Gdańsk.pl

Toaleta to nie śmietnik - dbajmy o kanalizację

Źródło:Gdańsk.pl

Służby Saur Neptun Gdańsk zmuszeni są do tego, by kilka razy w tygodniu udrażniać przepompownie ścieków. Dlaczego? Mieszkańcy do swoich toalet, prócz papieru toaletowego, wrzucają do nich szereg innych rzeczy, których lista nie kończy się tylko na nawilżanych chusteczkach, żywności, żwirku z kociej kuwety czy materiałach budowlanych.

Na swoim profilu, na Facebooku Saur Neptun Gdańsk zamieścił zdjęcia, na których widoczne jest to, z czego służby muszą nawet kilka razy w tygodniu oczyszczać pompy. Gdyby zaprzestać tych działań, to niższe kondygnacje nieruchomości mogłoby zostać zalane owymi ściekami.

Tym, co najczęściej trafia do toalet są różnego rodzaju środki higieniczne: nawilżane chusteczki, patyczki higieniczne, podpaski, tampony. Pompy zapychają również: żwirek z kociej kuwety, żywność czy fragmenty tkanin.

Włosy, mokre chusteczki, różne tkaniny czy materiały opatrunkowe należy wyrzucać do odpowiednich pojemników na odpady – materiały te łączą się w sploty i uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków wewnątrz rury. Równie uciążliwe są materiały budowlane, które tworzą zwarte i trudne do usunięcia zatory oraz tłuszcze i oleje, które w rurach tężeją zmniejszając ich średnice, co przyspiesza konieczność remontu sieci kanalizacyjnej.

Dla służb zajmujących się oczyszczaniem kanalizacji szczególnie niebezpieczne mogą okazać się igły. Te mogą przebić się przez rękawice i boleśnie ukłuć, powodując m.in. zakażenie wirusem HIV czy żółtaczką. Dlatego pracownicy Sars Neptun uwrażliwiają mieszkańców Gdańska i Sopotu oraz wszystkich innych użytkowników kanalizacji sanitarnej, by zanim wrzucimy coś do toalety – zastanowić się, czy aby na pewno jest to odpowiednie miejsce.

Do toalety nie należy wrzucać m.in:

– pieluch

– chusteczek nawilżanych

– podpasek i tamponów

– ręcznika papierowego

– włosów i sierści zwierząt

– żywności (w tym tłuszczy i olejów) i odpadów kuchennych

– lekarstw

– strzykawek i igieł

– materiałów budowlanych (m.in. farb czy lakierów)

– popiołu

– baterii i akumulatorów

– toreb foliowych

– gum do żucia

– niedopałków papierosów

– gazet i tektury

– żwirku z kociej kuwety


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24