03.02.2020 15:30 0 rp/TTM

Wystawa 'Wiatr od morza’ zawitała także do Pucka

Fot. Marek Trybański/TTM

Dla Pomorzan data 10 lutego 1920 roku jest jedną z najważniejszych w historii. Z tej okazji w całym regionie przygotowywane są różne inicjatywy. „Wiatr od morza. W sto lat później” – wystawa obrazów inspirowanych opowiadaniami słynnego literata Stefana Żeromskiego jest jedną z nich. Organizatorom szczególnie zależało na tym, by ekspozycja trafiła do Pucka w przededniu rocznicy i wpisała się w obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem.

Miesiąc zaślubinowy rozpoczęto wystawą prac malarskich, które mają – nie tylko organizatorom, ale przede wszystkim mieszkańcom – przypomnieć w sposób bardziej niecodzienny o wydarzeniach sprzed 100 lat.

Dzisiejsza wystawa jest ukoronowaniem całego tego przedsięwzięcia od jesieni 2018 roku, czyli inauguracji całej wystawy w Gdańsku. Chcieliśmy, żeby w lutym zjawiła się ona w Pucku – tłumaczy Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Premiera wystawy „Wiatr od morza. W sto lat później” odbyła się 7 października 2018 roku, w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Następnie ekspozycja gościła w Wejherowie, Słupsku, Malborku, Kartuzach oraz w Bytowie. Z okazji setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem wraca nad morze, do Pucka.

Chcieliśmy, żeby ta wystawa, która pojawiła się w wielu miastach województwa, trafiła w końcu do Pucka – komentuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Nieprzypadkowo wybraliśmy właśnie twórczość Stefana Żeromskiego jako inspirację, czyli postać, która była związana z Kaszubami i morzem.

Fot. Marek Trybański/TTM

Fot. Marek Trybański/TTM

Organizatorzy postanowili wrócić do książki „Wiatr od Morza”, czyli zbioru opowieści związanych z Pomorzem. Zaproszono do udziału 20 malarzy z Trójmiasta i całego Pomorza; każdy z nich zilustrował jedną z opowieści.

Lubie całą biografię Żeromskiego, wychowywałam moje dzieci na jego krótkich opowiadaniach – opowiadała Krystyna, uczestniczka wystawy. – "Wiatr od morza" mnie chyba urzekł, bo przywędrowałam tu z Poznania.

Do projektu zostali zaproszeni pomorscy artyści – zarówno uznani twórcy, jak i młodzi twórcy, dopiero rozpoczynający swoją malarską karierę: Janusz Akermann, Kiejstut Bereźnicki, Beata Ewa Białecka, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Zbigniew Gorlak, Kazimierz Kalkowski, Jacek Kornacki, Marek Model, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Anna Reinert-Faleńczyk, Joanna Rusinek, Ewa Skaper, Maciej Świeszewski, Andrzej Umiastowski, Mariusz Waras, Sławomir Witkowski, Krzysztof Wróblewski, Anna Wypych-Klimkowska, Marcin Zawicki. Artystom nie narzucano ani technik malarskich, ani rozwiązań formalnych. Każdy z nich stworzył więc kompozycję we własnym stylu.

Fot. Marek Trybański/TTM

Przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku pod auspicjami Samorządu Województwa Pomorskiego.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Wystawę obrazów będzie można podziwiać do 13 lutego, w godzinach otwarcia MOKSiR-u w Pucku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24