23.01.2020 13:40 11 mike/MOSG

Straż graniczna zaprasza chętnych w swoje szeregi

Fot. MOSG

Ruszył nowy nabór do Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Na chętnych w 2020 roku będzie czekać 60 miejsc. Dokumenty będzie można złożyć również osobiście już w najbliższą sobotę (25 stycznia), w gdańskiej komendzie MOSG.

Służba w straży granicznej to nie tylko praca, ale i duża dynamika działania oraz podejmowanie różnorodnych wyzwań. Warunkiem koniecznym jest posiadanie obywatelstwa polskiego, a górna granica wieku to 35 lat.

Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat do służby wysyłany jest również na badanie psychologiczne oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf – wyjaśnia kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Fot. MOSG

Kolejny etap rekrutacji to postępowanie kwalifikacyjne w jednym z ośrodków straży granicznej. Przed kandydatami będzie wyzwanie w postaci testów z wiedzy ogólnej i z wybranego języka obcego. Należy też zaliczyć test sprawności fizycznej i odbyć rozmowę kwalifikacyjną. Ostatni etap to orzeczenie komisji lekarskiej. Jeśli jest ono pozytywne, kandydat na pogranicznika zostaje skierowany na ośmiomiesięczne szkolenie, które poprzedza służbę we właściwych jednostkach.

Osoby chętne do pracy w straży granicznej mogą spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, członkowie załóg jednostek pływających czy przewodnicy psów służbowych. Służba w straży granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej, tak jak to się dzieje w przypadku Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen koło Szczecina, gdzie służbę pełnią polscy strażnicy graniczni i niemieccy policjanci. To także szansa na udział w misjach zagranicznych, np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą funkcjonariusze polskiej straży granicznej – zaznacza Andrzej Juźwiak.

Fot. MOSG

Możliwości jest zatem wiele. Placówka MOSG w Gdańsku obejmuje swoim działaniem m.in. przejścia graniczne na lotnisku Gdańsk-Rębiechowo, a także przejścia graniczne Gdańsk-Port i Gdańsk-Górki Zachodnie oraz przyległe powiaty. Gdyńska placówka kontroluje ruch na przejściu granicznym w Gdyni i działa na terenie okolicznych powiatów. Natomiast placówka Straży Granicznej we Władysławowie obejmuje rejon morskich przejść granicznych Władysławowo, Jastarnia, Hel i Łeba oraz obszar powiatów puckiego, wejherowskiego i lęborskiego.

Fot. MOSG

Wszyscy chętni, by podjąć służbę w straży granicznej, mogą uzyskać informacje o naborze pod numerem telefonu 58 524 24 24. Już w najbliższą sobotę (25 stycznia) dokumenty będzie można złożyć w komendzie MOSG w Gdańsku (ul. Oliwska 35, Gdańsk-Nowy Port).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24