14.01.2020 09:40 4 rp/TTM

Wejherowo 370 lat temu stało się miastem

Fot. Monika Wejer/TTM

Wejherowo zostało założone, co prawda, w 1643 roku, ale prawa miejskie otrzymało po siedmiu latach. We wtorek (13 stycznia) mieszkańcy stolicy powiatu mogli sobie o tym przypomnieć. Po ulicach miasta przeszła głośna parada z orkiestrą na czele, a same urodziny świętowano bardzo hucznie – i to dosłownie.

Przez 370 lat w Wejherowie dużo się działo. Podczas oficjalnych uroczystości pod pomnikiem założyciela miasta, Jakuba Wejhera, prezydent miasta przypominał o tym, jak wiele pokoleń wychowało się w tym miejscu, ile się zmieniło, a ile jeszcze przed jego mieszkańcami.

Dziś Wejherowo to miasto, w którym można spełniać marzenia – zaznaczał Krzysztof Hildebrandt. – Staramy się pamiętać o tym, że Wejherowo przez lata się rozwijało, z czego się bardzo cieszymy.

Rocznica nadania praw miejskich była okazją do wspominania o tym, jak doszło do założenia stolicy Kaszub, a co za tym idzie – do przypomnienia historii założyciela miasta.

W 1634, w trakcie wojny z Rosją, wybuch miny przysypał Wejhera. Ten przysięgał wówczas sobie, że w przypadku ocalenia, stworzy tutaj miasto.

Ludzie nie zdają sobie nawet sprawy, jak Wejherowo było ważnym punktem na mapie Pomorza – akcentował Krzysztof Zdunkowski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Pułk Czarneckiego. – Nasze miasto pełniło wiele funkcji, było też otwarte dla każdego.

Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM

Podczas uroczystego świętowania nie zabrakło historycznego akcentu. Był nim pokaz rekonstrukcji historycznych wykonanych przez stowarzyszenie. W świętowaniu wzięli również udział licznie zgromadzeni mieszkańcy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24