12.01.2020 19:25 0 NW/ mc.gov.pl

Podczas ferii zadbaj o bezpieczeństwo swoich dzieci przez Internet

Fot. archiwum

Województwa pomorskie, lubelskie, łódzkie, śląskie i podkarpackie już w poniedziałek (13 stycznia) rozpoczynają ferie zimowe. Jedni pozostaną w tym czasie w domu, a inni obiorą różne kierunki. Bez względu na to, gdzie nasze dzieci spędzą czas wolny, warto upewnić się, że będą bezpieczne. Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada jak to zrobić.

Jeżeli nasze dzieci wyjeżdżają na obóz w Polsce warto sprawdzić, czy organizator wyjazdu jest wiarygodny. Można to zrobić przez Internet, w bazie wypoczynku. Jeśli dana osoba figuruje w bazie, rodzic może być spokojny o bezpieczeństwo swojej pociechy, ponieważ oznacza to, że taka osoba otrzyma zgodę na prowadzenie kolonii lub obozu i wyjazd ten nadzorują kurator oświaty, służby sanitarne i straż pożarna.

Jeśli upewnienie się w powyżej kwestii jest niewystarczające, można poczynić jeszcze jeden ważny krok – sprawdzić autokar, którym będzie podróżowało dziecko. Wystarczy skorzystać z e-usługi Bezpieczny autokar. By to zrobić trzeba wejść na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl , wpisać numer rejestracyjny autobusu i kliknąć Sprawdź autobus. Informacje udostępnione zostaną bezpłatnie i niemalże natychmiast.

Jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, dane te są w stu procentach pewne, gdyż pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. – W usłudze udostępniamy dane pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Dzięki niej można sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób, czyli nie tylko autobus, ale i autokar lub bus – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Aplikacja powie nam m.in. czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, ubezpieczenie OC i czy jest wyrejestrowany lub kradziony.

Dla tych, którzy wybierają się nieco dalej, za granicę, a nie mają ważnego dowodu osobistego, pomocna można okazać się usługa Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego, którą znaleźć można na stronie www.GOV.pl Tam, klikając w zakładkę Złóż wniosek w prosty sposób przejdziemy procedurę online. Trzeba jednak pamiętać, by uprzednio przygotować odpowiednie zdjęcie w wersji elektronicznej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24