10.01.2020 18:30 4 NW/ SM Wejherowo

Straż miejska: bezdomni nie mogą łamać pewnych norm prawnych

Źródło: SM Wejherowo

Program pn. „Pomagamy bezdomnym" realizowany jest już w Wejherowie od dwudziestu pięciu lat. Wejherowska straż miejska stara się pomagać osobom, które nie mają swojego dachu nad głową i zamieszkują ulice miasta, jednak zwracają uwagę na to, by bez względu na swoją trudna sytuację życiową nie łamali ogólnie przyjętych norm prawnych.

Z ostatnio przeprowadzonego spisu bezdomnych w okresie od 15 października do 6 listopada 2019 roku wynika, że na terenie Wejherowa przebywało szesnaścioro bezdomnych, w tym dwie kobiety. Najstarszy, jak podaje wejherowska straż miejska, ma sześćdziesiąt trzy lata, a najmłodsza kobieta dwadzieścia osiem.

Bezdomni przebywający w Wejherowie to nie tylko osoby z Wejherowa ale także okolic (Rumi czy Gdyni). Przyczyny takiego, a nie innego stylu życia są różne. Najczęściej, bo w przypadku dziesięciu osób, powodem jest trudna sytuacja rodzinna. Duża część twierdzi też, że za ich ciężki los odpowiada alkohol, a inni bezdomni za przyczynę podają kłopoty finansowe i bezrobocie.

Źródło: SM Wejherowo

Służby oferują potrzebującym wsparcie proponując m.in. pobyt w schroniskach czy pomoc socjalną Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pomoc ta rzadko jednak zostaje przyjęta. Osobom bezdomnym łatwiej jest żyć w środowisku, do którego przywykli i często nie chcą wprowadzać większych zmian.

Wejherowska straż zwraca uwagę, że wyżej wspomniani bezdomni nie rzadko dopuszczają się wykroczeń, w których interweniować musi policja. Wyjątkowo uciążliwy jest 38-latek, wobec którego wejherowscy mundurowi podjęli już sto pięć interwencji, w tym dwie związane z kradzieżą sklepową. We znaki daje się również 36-latek, który popełnił już dwanaście wykroczeń i 57-latek, który na swoim koncie ma już jedenaście interwencji policji.

Źródło: SM Wejherowo

Źródło: SM Wejherowo

Jak informuje Zenon Hinca, większość tych spraw trafia do sądu, gdzie zapadają wyroki, które przez bezdomnych nie zostają wykonywane. W takim przypadku zostają oni pozbawiani wolności.

Bezdomnym można i powinno się pomagać ale ich obowiązkiem jest stosowanie się do ogólnie przyjętych norm prawnych. Bezdomność nie może kojarzyć się z bezkarnością i chociaż wejherowscy bezdomni zdają sobie z tego sprawę, to czynów zabronionych się dopuszczają – zaznacza Zenon Hinca, Komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24