13.12.2019 12:50 8 rp/TTM

Kaszubi połamali się opłatkiem

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego usiedli wspólnie przy jednym stole podczas spotkania opłatkowego w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Nowy prezes, Jan Wyrowiński, zapowiedział kontynuację działań swojego poprzednika, prof. Edmunda Wittbrodta.

Spotkanie w Wejherowie było symboliczną zmianą warty we władzach Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Był też czas na podsumowanie dotychczasowych akcji i planowanie kolejnych.

Muszę teraz pomyśleć już o swoim zdrowiu – zaznaczał Edmund Wittbrodt, były prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. – Nowy prezes to w końcu honorowy członek zrzeszenia. Będzie dobrym następcą, a przypomnijmy też, że obejmował już tę funkcję. Przy tym spotkaniu mogłem podziękować za swoją kadencję i za współpracę z innymi instytucjami.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Podczas spotkania prezes Wyrowiński zapowiedział, że nadchodzący rok upłynie pod znakiem 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem. Samorządowcy z powiatu mogą zatem snuć plany i oczekiwania wobec nowego prezesa. Ich zdaniem, to będzie emocjonujący, ale i trudy czas.

Będziemy obchodzić nie tylko stulecie odzyskania przez Pomorze niepodległości, ale wiele innych ważnych wydarzeń dla Kaszub – dodaje Gabriela Lisius, starosta Wejherowski. – Wiemy, że nowy prezes podoła tym wyzwaniom i życzymy mu samych sukcesów.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Jednym z ważniejszych zadań dla nowego prezesa jest dbałość o dziedzictwo kaszubskie i język, który ma już status regionalnego.

Chciałbym żeby zrzeszenie przede wszystkim nadal kontynuowało to, co robi – mówił Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. – Ta linia, którą wyznaczył prezes Edmund Wittbrodt, wydaje się godną kontynuowania.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Ponownie podsumowano też spotkania Kaszubów w powiecie wejherowskim. Łącznie zorganizowano je trzykrotnie – w Redzie, Rumi i Luzinie. Po oficjalnych przemowach przyszedł czas świąteczne życzenia i wspólne łamanie się opłatkiem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24