10.12.2019 08:55 1 rp/TTM

Wypowiadają wojnę cukrzycy

Fot. Gdynia.pl

Gdynia – jako lider projektu profilaktyki cukrzycy typu 2, który swoim działaniem objął także powiat wejherowski i pucki – podejmuje walkę z cukrzycą. W czasie trwania projektu uczestnicy będą mogli liczyć na pomoc w postaci badań, konsultacji medycznych oraz indywidualnych konsultacji ze specjalistami z zakresu dietetyki i fizjoterapii.

W poniedziałek (9 grudnia), w Urzędzie Miasta Gdyni podpisano umowę dotyczącą projektu pn.: „Program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie powiatów: gdyńskiego, wejherowskiego i puckiego”. Będą mogły z niego skorzystać w pierwszej kolejności osoby w wieku 35–64 lat, ponieważ znajdują się one w grupie podwyższonego ryzyka. Do programu będą mogły przystąpić również osoby, które dotychczas nie były leczone z powodu cukrzycy typu 2 i w ciągu ostatniego roku nie wykonywały badań przesiewowych w kierunku cukrzycy OGTT.

W efekcie bardzo dobrej współpracy z powiatem puckim i wejherowskim rozpoczynamy działania związane z profilaktyką cukrzycy typu 2 – mówił Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Chcemy dotrzeć z badaniami do mieszkańców wszystkich trzech powiatów.

Wczesne zdiagnozowanie stanu przedcukrzycowego oraz właściwe leczenie pomagają wydłużyć życie pacjentów, a tym samym – ich aktywność na rynku pracy. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza że prawie 1/3 chorych na cukrzycę nie ma świadomości swojego stanu zdrowia. Projekt ma na celu wsparcie uczestników w zakresie badań profilaktycznych i niezbędnej edukacji zdrowotnej na temat zachorowalności na cukrzycę.

Cukrzyca typu 2 to problem bardzo szeroki i społeczny. Dla ludzi nie ma granic między powiatem wejherowskim, puckim i Gdynią. Jeżeli dotrzemy z tą informacją do mieszkańca Gdyni, to ktoś powie: „Dobrze, ja pracuję w Gdyni, ale mieszkam w powiecie wejherowskim. Czy również mogę z takiej oferty skorzystać?”. Z Gdynią współpracujmy na wielu płaszczyznach, dlatego również i w tym obszarze rozpoczynamy współpracę. Gdynia ma bogate doświadczenie w tym zakresie, więc bardzo się cieszę, że będzie liderem w projekcie, a my, jako partnerzy, możemy się przyłączyć – mówi Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego.

Kwota całego projektu to nieco ponad 3,5 mln złotych, w większości pochodząca ze środków Unii Europejskiej. Z tego niewiele ponad 170 tys. to wkład własny samorządów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24