03.12.2019 10:55 0 mike/BLMW

Kolejna udana akcja gdyńskich lotników

Fot. kmdr ppor. Marcin Braszak

Po raz ósmy w 2019 roku załoga 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wydatnie przyczyniła się do uratowania ludzkiego życia. Wraz z ekipą medyczną udała drogą powietrzną się do jednego z warszawskich szpitali, gdzie pobrano serce do przeszczepienia. Po kilku godzinach bezcenny ładunek trafił do Gdańska, gdzie oczekiwał biorca.

Piloci z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni nie tylko strzegą bezpieczeństwa granic i prowadzą działania rozpoznawcze, ale też czynnie uczestniczą w ratowaniu ludzkiego życia. Już po raz ósmy w 2019 roku przeprowadzili udaną akcję transportu medycznego narządu przeznaczonego do przeszczepienia. Tym razem sprawnie i bezpiecznie dostarczyli serce z Warszawy, na które czekał biorca w Gdańsku. W sobotni (30 listopada) wieczór zapytanie w tej sprawie wpłynęło do Dyżurnej Służby Operacyjnej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Zgodnie z przyjętą procedurą, do zadania wytypowano samolot transportowy M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni-Babich Dołów, wraz z załogą dowodzoną przez kpt. pil. Tomasza Kawulę. W godzinach porannych, w niedzielę (1.12), na lotnisko macierzyste 43. BLotM przybył zespół lekarzy i o godz. 7:26 samolot wystartował do lotniska Okęcie – czytamy na stronie BLMW.

Po wylądowaniu w Warszawie ekipa medyczna udała się do jednego ze stołecznych szpitali, gdzie dokonano pobrania serca. Po zabiegu niezwłocznie przetransportowano organ na lotnisko.

Start w drogę powrotną, w kierunku Trójmiasta nastąpił o godzinie 11:18 i w celu skrócenia procedury, załoga lądowała na lotnisku w Gdańsku, o godzinie 12:29 – relacjonują gdyńscy lotnicy morscy.

Bezpośrednio z gdańskiego lotniska ekipa medyczna udała się do oczekującego pacjenta, a wojskowa Bryza powróciła do macierzystej bazy w Babich Dołach, gdzie zameldowała się o godzinie 12:40.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24