02.12.2019 08:20 2 mike/Kaszubi.pl/Pomorskie.eu

Wybrano nowego prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Fot. Grzegorz Renusz

W minioną sobotę (30 listopada) niemal 300 delegatów uczestniczących w XXI zjeździe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wybrało nowego prezesa. Przez kolejne trzy lata tę funkcję będzie pełnił Jan Wyrowiński, którego poparło 169 głosujących.

Zakończony XXI Zjazd Delegatów odbył się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystość poprzedziła msza święta, którą odprawiono w Archikatedrze Oliwskiej. Później delegacji zjazdu ZKP przenieśli się do gmachu UG. Tutaj tradycyjnie świętowano; można było skosztować lokalnych przysmaków czy nabyć publikacje poświęcone kaszubszczyźnie. Jednak jednym z najważniejszych punktów było głosowanie ws. absolutorium dla prof. Edmunda Wittbrodta, ustępującego prezesa, oraz wybór nowych władz zrzeszenia.

To jest jednak wzruszenie… Dla mnie minione trzy lata były szkołą, jakiej dotąd nie znałem. Wiele się od was nauczyłem, od ludzi, z którymi współpracowałem, oraz od ludzi z zewnątrz, którzy mówili mi, jak postrzegają nasze zrzeszenie. Nauczyłem się też umiejętnie godzić różnice, które są wśród nas, a dotyczą m.in. poglądów politycznych. Najważniejsze jest to, byśmy zawsze byli razem i szukali tego co może łączyć – mówił Edmund Wittbrodt.

Ustępujący prezes wskazał na swojego następcę Jana Wyrowińskiego – absolwenta Politechniki Gdańskiej, wieloletniego członka i prezesa ZKP w latach 1994–1998. Nowo wybrany prezes, którego poparło 169 spośród 299, urodził się w Brusach i ma 72 lata. Oprócz działań na gruncie lokalnym, może poszczycić się bogatym doświadczeniem parlamentarnym. Był posłem na Sejm RP (1989–2001, 2005–2007), senatorem (2007–2015) i marszałkiem senatu (2011–2015). W czasach PRL był działaczem opozycji antykomunistycznej, internowanym w stanie wojennym. Po 1989 roku należał do Unii Demokratycznej, Unii Wolności i Platformy Obywatelskiej.

Fot. Grzegorz Renusz

Fot. Grzegorz Renusz

Fot. Grzegorz Renusz

Pod koniec życia trafiła mi się fantastyczna przygoda. Jeszcze raz będę miał zaszczyt przewodzić jednej z najpiękniejszych organizacji regionalnych w Polsce. Należy zauważyć, że wciąż nie jest dostatecznie dostrzegany wkład regionu w odroczenie niepodległej Polski oraz tworzenie samorządności. Przy okazji 100. rocznicy urodzin Lecha Bądkowskiego, musimy to wyraźnie zaakcentować – zaznaczał w swoim wystąpieniu Jan Wyrowiński.

Innym kandydatem na prezesa ZKP był Eugeniusz Pryczkowski – humanista, dziennikarz, pisarz, tłumacz tekstów i wydawca. Jego kandydaturę poparło 126 delegatów. Pełną listę nazwisk członków Rady Naczelnej ZKP, Głównej Komisji Rewizyjnej ZKP i Sądu Koleżeńskiego ZKP można znaleźć tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24