29.11.2019 10:30 0 Kwt/UM Gdynia

Kupują wspólnie gaz i oszczędzają miliony

Zdjęcie ilustracyjne/archiwum

Wspólne zakupy się opłacają. Po raz piąty gminy i powiaty Metropolitalnego Forum Norda, wraz z innymi partnerami, zakupią gaz w grupie zakupowej. W tym roku udało się uzyskać ceny blisko o 10 milionów złotych korzystniejsze w stosunku do oficjalnego cennika PGNiG.

Historia wspólnego przetargu na dostawę gazu ziemnego sięga 2015 roku. W kolejnych latach do grupy zakupowej dołączyło również miasto Gdańsk z częścią gmin ówczesnego Gdańskiego Obszaru Metropolitarnego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ze swoimi jednostkami organizacyjnymi. Tym razem przyłączyli się kolejni zamawiający: Gmina Miasto Sopot, Gmina Nowy Dwór Gdański, Gmina Nowy Staw oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

W tym roku wybranym wykonawcą została firma Fortum Marketing and Sales Polska SA.

Zaczynaliśmy od wspólnego przetargu tylko z gminami zrzeszonymi w Forum NORDA, dziś robimy to w znacznie szerszym gronie 39 partnerów, dlatego że korzyści finansowe są wymierne – podkreśla wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała, która podpisała umowę dotyczącą Gdyni. – W tym roku uzyskaliśmy ceny jeszcze lepsze niż rok temu, korzystniejsze o blisko 4 miliony, natomiast o 10 milionów korzystniejsze w stosunku do oficjalnego cennika PGNiG, więc tak wysoka oszczędność warta jest współdziałania. Co istotne, zrzeszamy nie tylko partnerów publicznych i to również pokazuje, że jest to bardzo korzystna opcja zakupowa.

Na ten moment oszczędności szacowane są na poziomie ok. 13% w stosunku do poprzedniego roku. Dzięki wspólnym zakupom, Rumia, Reda, Wejherowo, Gdynia, Władysławowo, Puck, Jastarnia, Hel, gmina Choczewo, gmina Kosakowo, gmina Szemud, gmina Puck, gmina Wejherowo, gmina Gniewino, gmina Krokowa, gmina Łęczyce i gmina Luzino mogą liczyć na duże oszczędności.

Fot. Kamil Złoch/Gdynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...