22.10.2019 11:15 3 Kwt/CBA

Mieli wyłudzić około 14 milionów złotych, zostali zatrzymani przez CBA

Fot. cba.gov.pl/ archiwum

Centralne Biuro Antykorupcyjne dokonało kolejnych zatrzymań w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu Pomorskiej Strefy Ekonomicznej. Chodzi o trzy osoby, które prowadziły w Gdyni dwie spółki funkcjonujące w branży informatycznej.

Centralne Biuro Antykorupcyjne we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Gdańsku prowadzi śledztwo dotyczące funkcjonowania w latach 2008–2016 grupy dokonującej oszustw na szkodę Skarbu Państwa i budżetu Unii Europejskiej. Podejrzani poprzez składanie wniosków o dofinansowanie fikcyjnych projektów próbowali wyłudzić nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Do tej sprawy agenci CBA zatrzymali kolejne trzy osoby. Tym razem agenci biura zgromadzili materiał dowodowy świadczący o szeregu pozornych umów zawieranych pomiędzy trójmiejskimi spółkami oraz osobami związanymi z tymi firmami. Umowy te dotyczyły sprzedaży towarów w postaci sprzętu oraz usług informatycznych. Miało to na celu zawyżenie cen sprzętu przez spółkę działającą na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, będącego częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o., a także uzyskanie przez tą spółkę większego dofinansowania ze środków UE – informuje CBA.

Zatrzymani są podejrzani o wyłudzenie około 14 milionów złotych. Dwóch z nich miało również prać pieniądze pochodzące z wyłudzenia, o wartości ponad 610 tysięcy złotych.

W sprawie zatrzymań specjalne oświadczenie wydał obecny zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W związku z wydanym w dniu dzisiejszym (22 października) komunikatem CBA dotyczącym zatrzymań w sprawie wyłudzeń informujemy, że opisana sprawa dotyczy okresu 2008–2016 i nie ma nic wspólnego z bieżącą działalnością Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.
Obecnym władzom Spółki zależy na wyjaśnieniu wszelkich nieprawidłowości. Dlatego od 2016 roku, na skutek zawiadomienia o przestępstwie zgłoszonego przez Zarząd PSSE, współpracujemy z organami państwa na rzecz wyjaśnienia nadużyć, które miały miejsce w przeszłości.

Przypomnijmy, że do tej pory zarzuty przedstawiono już 12 osobom.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24