20.10.2019 10:40 0 NW/Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Oszuści znów atakują metodą 'na ZUS'

Źródło: Pixabay.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed metodą oszustów „na ZUS”. Należy zwracać szczególną uwagę na adresy, z których przychodzą wiadomości, oraz wykazywać się rozwagą przy otwieraniu wiadomości i odpowiadaniu na maile, które wyglądają podobnie do korespondencji z ZUS.

Oszuści, którzy podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych, znów są aktywni. Jak informuje ZUS, w ostatnich dniach wiele zakładów, w różnych częściach kraju otrzymała maile z informacją o konieczności spłaty zaległości w ZUS. Niektóre z maili zawierały prośbę o ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych – ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila.

W stopce korespondencji widnieje logotyp ZUS i PUE (Platforma Usług Elektronicznych). Sugerują one odbiorcy, że nadawcą jest ZUS. Jednak gdy przyjrzymy się uważniej adresowi nadawcy, zauważymy, że wiadomość nie pochodzi z Zakładu Ubezpieczeń. Jak zaznacza ZUS oszuści używają dwóch adresów: skł[email protected] i [email protected] ZUS w swym adresie stosuje rozwinięcie „zus.pl”, którego brakuje w powyższych.

Szczególnie istotne jest, by na wiadomości pochodzące z fałszywych kont nie odpowiadać ani nie otwierać dołączonych do nich załączników. Głównym celem oszustów jest zainfekowanie komputera oraz uzyskanie dostępu do tzw. danych wrażliwych.

W przypadku otrzymania maila z podejrzanego adresu, ZUS prosi o kontakt z najbliższą placówką lub Centrum Obsługi telefonicznej pod numerem 22 560 16 00.

Warto pamiętać, że kontakt elektroniczny ze strony ZUS jest jedynie możliwy, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taką formę kontaktu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24