14.10.2019 21:27 24 mike

Oficjalnie: PiS wygrywa w sejmie, opozycja – w senacie

Źródło: Prawo i Sprawiedliwość/Facebook

W niedzielnych (13 października) wyborach do Sejmu i Senatu RP najwięcej Polaków oddało głos na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Reprezentanci partii rządzącej nie zdobyli jednak większości miejsc w senacie, gdzie zasiądzie 48 senatorów PiS. Skład nowego rządu powinniśmy poznać w ciągu 2–3 tygodni.

Zgodnie z zapowiedziami, w poniedziałkowy wieczór Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Przez cały dzień spływały wyniki cząstkowe, które znalazły potwierdzenie w oficjalnych rezultatach. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 43,59% wyborców. Kandydaci KO uzyskali 27,40%, a trzecie miejsce i 12,56% poparcia przypadło SLD.

Źródło: PKW

Co prawda, PiS zwyciężyło również w wyborach do Senatu RP, jednak nie zdobyło większości. Senatorowie partii rządzącej zajmą 48 miejsc w Izbie Wyższej Parlamentu.

Źródło: PKW

Ciekawie rozłożyły się głosy w Okręgu Wyborczym nr 26, do którego należały m.in. powiaty wejherowski i pucki. Dwie największe partie polityczne niemal zremisowały w regionie. PiS zdobyło o 3800 głosów więcej, ale udział mandatów jest taki sam – po pięć.

Źródło: PKW

Jeśli chodzi o Prawo i Sprawiedliwość, największym poparciem w okręgu nr 26 może się poszczycić Marcin Horała. W przypadku KO największą liczbę głosów zdobyła Barbara Nowacka.

Źródło: PKW

Źródło: PKW

W sejmowych ławach nie zasiądą kandydaci pochodzący z Wejherowa. Rafał Szlas (KO) zdobył łącznie 7113 głosów, a Marcin Drewa (PiS) – 3934 głosy.

Partia rządząca nie wystawi żadnego senatora, który kandydował z pomorskich okręgów wyborczych. Pomorscy wyborcy zadecydowali o poparciu dla sześciu kandydatów KO.

Źródło: PKW

Potwierdziły się szacunkowe dane wskazujące na wysoką frekwencję. Ostatecznie wyniosła ona 61,74%, co oznacza, że ważne głosy oddało 18 678 457 spośród 30 253 556 Polaków uprawnionych do głosowania. Najwyższą frekwencję odnotowano w województwie mazowieckim (69,46%), a najniższą – w województwie opolskim (52,91%). Na Pomorzu frekwencja wyniosła 63,46%, co jest czwartym wynikiem w kraju.

Źródło: PKW


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24