14.10.2019 13:45 8 Kwt/UM Gdynia

Usiądź wygodnie i podładuj telefon. W Gdyni stanęły ławki solarne

Źródło: Gdynia.pl

Mieszkańcy Chwarzna-Wiczlina oraz Witomina w trakcie jesiennych spacerów mogą korzystać z ośmiu inteligentnych ławek solarnych. Nowe miejsca odpoczynku docenią przede wszyscy użytkownicy urządzeń mobilnych.

Podobne ławki funkcjonują już w wielu polskich miastach, różnią się jednak wyglądem i funkcjonalnością.

Niemalże każdy z nas korzysta z telefonu komórkowego lub laptopa, które wielokrotnie rozładowują się wtedy, gdy ich najbardziej potrzebujemy. Teraz, dzięki inteligentnym ławkom solarnym, zupełnie za darmo nie tylko naładujemy nasz sprzęt, ale też skorzystamy z darmowego Wi-Fi. Krótko mówiąc, będzie to uniwersalny i nowoczesny mebel miejski dla starszych i młodszych gdynian. To też świetna inwestycja, która udowadnia, że Gdynia umiejętnie wykorzystuje energię słoneczną w przestrzeni publicznej – przekonuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Każda z inteligentnych ławek wyposażona jest w oświetlenie LED doświetlające dwa porty USB i dwie stacje do ładowania bezprzewodowego. Każdy ich użytkownik może liczyć na darmowy dostęp do Internetu. Energię słoneczną przetwarzają po dwa panele zamontowane z tyłu oparć. Dodatkowo pięć spośród siedmiu ekoławek w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino ma doczepiony moduł stojaka rowerowego.

Ławki solarne znajdują się na ulicy Chwarznieńskiej (w rejonie przystanku ZKM Okrężna I 02), ul. Maćka z Bogdańca/Wiczlińska 93 (na terenie Szkoły Podstawowej nr 37), przy ul. Staniszewskiego (w pobliżu skrzyżowania z ul. Janki Bryla), ul. Wiczlińskiej (w rejonie przystanku ZKM Wiczlino Działki I 01), przy ul. Zaruskiego (w rejonie budynku Zaruskiego 14), ul. Filipkowskiego (w pobliżu stojaków rowerowych MEVO, na terenie zieleni przy budynku Filipkowskiego 1), przy ul. Jowisza (w rejonie Szkoły Podstawowej nr 48) i na Skwerze Mrowińskiego (na Witominie).

Wnioskodawczynią tego projektu z Budżetu Obywatelskiego 2018 była Monika Koćwin.

Źródło: Gdynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24