18.09.2019 13:20 0 Kwt/mat.prasowe

Dołącz do akcji wspólnego sprzątania lasu

Mat. pras.

Las jest domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Bywa także, niestety, nielegalnym składowiskiem śmieci. Odpady szpecą naturalny krajobraz i są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. W piątek (20 września), w ramach akcji #sprzątaMY, w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Lasy oczyszczają powietrze i wpływają korzystnie na klimat. Są także najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zatem zupełnie nie pasują do tego miejsca.

Śmieci, rozkładając się, często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się. Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu – informują organizatorzy akcji.

W Nadleśnictwie Wejherowo zorganizowane zostaną trzy tego typu akcje, a pierwsza z nich – w Leśnictwie Kąpino. Zbiórka odbędzie się w piątek (20 września) na parkingu leśnym w Wejherowie przy szpitalu (stara pętla linii 2). Opiekunem wydarzenia jest Marcin Kowalski (nr tel. 606 681 052).

Kolejną akcję zaplanowano w Leśnictwie Darżlubie. Zbiórka odbędzie się na parkingu w Sikorzynie (zjazd z szosy Darżlubie–Leśniewo). Opiekunem wydarzenia jest Piotr Greca (nr tel.600 319 521).

Ostatnia akcja sprzątania lasu odbędzie się w Leśnictwie Jastarnia. Zbiórkę zaplanowano w pobliżu leśniczówki (ul. Leśna w Jastarni). Opiekunem wydarzenia jest Jacek Konieczny (nr tel. 604 401 258).

Worki i rękawice będą do odbioru na miejscach zbiórek, natomiast miejsce składowania worków wskaże gospodarz wydarzenia.

Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Andrzej Duda, prezydent RP, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY, na stronie www.lasy.gov.pl i przygotowanej w niej aplikacji mapowej, każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy.

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24