09.09.2019 14:35 1 NW

Ponad 40 pomysłów i półtora miliona złotych do wydania w rumskim Budżecie Obywatelskim

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Rumski Budżet Obywatelski 2020 oficjalnie wystartował. Pierwsze głosy, w tradycyjnej, papierowej formie mogli oddać mieszkańcy Rumi w poniedziałek (9 września) w Stacji Kultura. Natomiast głosowanie elektroniczne rozpoczęło się nieco wcześniej, bo dokładnie minutę po północy. Swoje pomysły zgłosiły 43 osoby, a ich projekty będzie można poprzeć do 23 września.

Budżet Obywatelski w Rumi realizowany jest od 2015 roku. Co roku swoje inicjatywy zgłaszają mieszkańcy Rumi, którzy mają pomysł na to, co mogłoby powstać w mieście, by żyło się w nim jeszcze lepiej. W tym roku do budżetu zgłoszono 43 projekty, spośród których wybrane zostaną najlepsze. Miasto na ich realizację przeznaczy łącznie 1,5 miliona złotych.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

W tym projekcie, by wytypować najlepsze pomysły, trzeba spełnić tylko jeden warunek – trzeba być mieszkańcem Rumi. Wiek nie gra tu żadnej roli, stąd na oficjalnej konferencji pojawiły się także dzieci, które mogły oddać swój głos.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Sposoby na głosowanie są dwa:

– można wejść na stronę internetową i kliknąć w okienko „Głosuj”;

– można wypełnić papierowy formularz.

Ta druga opcja jest nowością i pozwala na zaangażowanie się w sprawy miasta szerszemu gronu mieszkańców. Arkusze dostępne są w czterech punktach miejskich: Urzędzie Miasta Rumi, Miejskim Domu Kultury w Rumi, Stacji Kultura oraz Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Z możliwości wytypowania najciekawszych projektów skorzystali seniorzy, przedszkolaki, uczniowie, strażnicy miejscy oraz przedstawiciele władz miasta, którzy jako pierwsi wrzucili wypełnione karty do urn.

Zaproponowane przez mieszkańców projekty są wyjątkowo różnorodne, a dzięki ich realizacji miasto może się stać jeszcze bardziej atrakcyjne i funkcjonalne. Zachęcam więc wszystkich mieszkańców do wzięcia sprawy w swoje ręce i udziału w głosowaniu. Niech zaangażowanie rumian przełoży się na rekordowo wysoką frekwencję – powiedział Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi.

Koncepcje, jakie w tym roku zgłosili społecznicy, to w kategorii inwestycyjnej m.in. oaza zdrowia, boisko do gry w bule czy plac do ćwiczeń gimnastycznych i siłowych. Natomiast w grupie prospołecznych znalazły się m.in.: stacja jazzik, czyli strefa dla dzieci i rodziców, dla każdego własny kawałek raju czy drugi sezon „Świadków historii”. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 26 września, podczas uroczystej gali.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Jak podaje Urząd Miasta w Rumi, ze statystyk wynika, że inicjatywa ta cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób od 26. do 49. roku życia, zwłaszcza w przypadku kobiet. W tym roku projekty inwestycyjne oraz prospołeczne rozłożyły się niemalże po połowie. Jednak większa liczba głosów oddawana jest na pomysły inwestycyjne. Od 2015 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego do realizacji mieszkańcy wybrali już łącznie 58 projektów. W 2018 roku rekordową liczbę oddanych głosów, bo aż 1698, zanotował pomysł na zakup defibrylatorów AED dla pływalni i hali MOSiR.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24