04.09.2019 14:15 0 Kwt/UM Gdynia

Zamiast Domu Dziecka, powstanie Dom Pomocy Społecznej oraz Gdyński Ośrodek Wsparcia

Fot. Aleksander Trafas/Gdynia.pl

Na terenie zajmowanym przez budynki dawnego Domu Dziecka na gdyńskim Demptowie powstaną dwie nowe placówki, czyli Dom Pomocy Społecznej oraz Gdyński Ośrodek Wsparcia. Wykonawca ma stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do domowych i maksymalnie wykorzystać możliwości, które daje natura.

W Gdyni powstaną dwie nowe placówki z ofertą wsparcia i opieki dla gdynian. Dawny budynek, w którym znajdował się Dom Dziecka, zostanie wyburzony. Nowoczesny Dom Pomocy Społecznej działa już między innymi przy ul. Pawiej, a Gdyński Ośrodek Wsparcia – przy ul. Chwarznieńskiej.

Zbudowaliśmy skuteczny system, dzięki któremu dziś praktycznie nie ma w Gdyni kolejki osób oczekujących na miejsce czy to w DPS, czy w GOW. To komfortowa sytuacja, ale zdajemy siebie sprawę, że demografia stawia przed nami nowe wyzwania. W Gdyni, tak jak w większości rozwiniętych miast na świecie, rośnie liczba osób w starszym wieku, a tym – samym mieszkańców, którym samorząd jest zobowiązany zapewnić opiekę. Dlatego zdecydowaliśmy o rozpoczęciu budowy dwóch nowoczesnych placówek: Domu Pomocy Społecznej i Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia. Każda z nich będzie dysponować około 50 miejscami. Powstaną przy ul. Demptowskiej 46. Wciąż stoi tu budynek dawnego Domu Dziecka, ale zostanie wyburzony. Jego adaptacja do funkcji, jakie mają pełnić DPS i GOW, nie jest opłacalna – wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Podopieczni obu placówek mają jak najmniej odczuwać warunki szpitalne, a jak najbardziej domowe. Temu celowi ma być podporządkowane planowanie zarówno samej bryły budynku, jak i jej wyposażenia czy najbliższego otoczenia.

Chcemy stworzyć warunki, które już same w sobie mają potencjał terapeutyczny i w których mieszkańcy będą czuli się po prostu dobrze – podkreśla Bianka Witkowska z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. – Całość dostosowana będzie do potrzeb osób o różnej sprawności. Weźmiemy pod uwagę potrzeby, jakie mają np. osoby cierpiące na demencję. Pojawią się elementy ułatwiające poruszanie się, zapewnimy odpowiednią akustykę i wystrój wnętrz sprzyjający dobremu samopoczuciu.

Powstanie także kawiarenka, a w ogrodzie, który otoczy placówki, możliwa będzie samodzielna uprawa roślin czy obserwacja ptaków. Będą w nim ławki do odpoczynku, ale też pole do gry w boule, ogród sensoryczny i altana z grillem.

Źródło: Gdynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24