12.08.2019 16:30 0 Kwt/UM Gdynia

Maraton 'Solidarności' zagości na ulicach Trójmiasta

Źródło: Gdynia.pl

Jubileuszowy XXV ORLEN Maraton „Solidarności” rozpocznie się 15 sierpnia w Gdyni. Zawody są wyrazem hołdu dla poległych stoczniowców, uczniów i strajkujących w Sierpniu '80, a także dla kurierów, którzy w sierpniowych strajkach 1980 roku utrzymywali łączność pomiędzy największymi strajkującymi zakładami Trójmiasta.

Start biegu zaplanowano na godzinę 9:00 przy pomniku Ofiar Grudnia 1970, gdzie złożone zostaną kwiaty. Start ostry nastąpi pół godziny później, obok Urzędu Miasta.

Maraton „Solidarności” to nie tylko impreza sportowa. To także okazja do oddania hołdu poległym Stoczniowcom w Grudniu 1970 roku oraz strajkującym w Sierpniu 1980 roku. Właśnie w nawiązaniu do dziesiątków kurierów, którzy przenosili meldunki między stoczniami Gdańska i Gdyni, bieg prowadzi przez całe Trójmiasto. Mimo że impreza ma już ponad dwie dekady tradycji, to cały czas się zmienia, by odpowiadać na trendy panujące wśród coraz liczniejszej rzeszy amatorów biegania – informuje gdyński urząd.

Trasa zawodów została tak wyznaczona, aby uczestnicy przebiegli w pobliżu jak największej liczby miejsc związanych z wydarzeniami, które upamiętnia maraton. W Gdyni uczestnicy wbiegną m.in. na skwer Kościuszki, ul. Świętojańską i Jana Pawła II oraz al. Marsz. Piłsudskiego i Zwycięstwa. Granice miasta. W tym roku będzie również możliwość przebiegnięcia obok historycznej Sali BHP oraz przez II Bramę Stoczni Gdańsk.

Czas na pokonanie trasy wynosi 5,5 godziny. Udział w nim może wziąć każda osoba, która ukończyła 18. rok życia. Zapisy przyjmowane będą do dnia startu.

W związku z tym wydarzeniem nastąpi zamknięcie ruchu na wybranych, gdyńskich ulicach.

W godz. 6:30–11:00 zostanie zamknięta al. Marsz. Piłsudskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Legionów do ul. Świętojańskiej.

Od godz. 9:00 będą nieprzejezdne następujące ulice:

– al. Marsz. Piłsudskiego od skrzyżowania z ul. Świętojańską do ul. Władysława IV;

– ul. Świętojańska od al. Marsz. Piłsudskiego do Skweru Kościuszki:

– Skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II (cały przebieg ulic).

Od godz. 9:15 nieprzejezdna będzie al. Zwycięstwa (jezdnia w kierunku Sopotu) od skrzyżowania z ul. Władysława IV do granicy z Sopotem.

Na terenie Gdyni bieg zakończy się ok. godz. 10:30. W miarę możliwości służby porządkowe będą regulować ruch w poprzek trasy maratonu.

Trasa wiedzie też ulicami Sopotu i Gdańska. Metę zaplanowano przy fontannie Neptuna na Długim Targu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24