25.07.2019 14:52 5 Kwt

Krwiodawcy pilnie poszukiwani. Oddaj życiodajny płyn w Bolszewie

Mat. pras./archiwum

W województwie pomorskim zaczyna brakować krwi, niezbędnej m.in. do przeprowadzania operacji. To efekt większej liczby wypadków oraz malejącej liczby honorowych dawców w wakacje. Krew wciąż nie może zostać zastąpiona żadnym syntetykiem, ale w rozpowszechnieniu jej oddawania nadal przeszkadza wiele mitów, zresztą całkowicie niepotwierdzonych.

Życiodajny płyn potrzebny od zaraz. Drastycznie spadła ilość krwi pobieranej od dawców. W związku z tym 27 lipca 2019 roku (sobota) w Bolszewie, odbędzie się zbiórka krwi. Krwiobus zostanie zaparkowany przy OSP Bolszewo w godzinach 9:00–13:00. Podczas zbiórki będzie możliwość oddania próbki do bazy danych potencjalnych dawców szpiku oraz oddać krew ze wskazaniem na konkretną osobę.

W województwie pomorskim pilnie poszukiwani są krwiodawcy grup krwi: 0 RhD minus, A RhD minus i B RhD minus.

Krew od zawsze była i jest symbolem życia, poświęcenia, bohaterstwa. Tylko ludzie wrażliwi są źródłem bezinteresownej pomocy. Oddając krew, ratujesz zagrożone życie! Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia. Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości – informują organizatorzy wydarzenia.

Tymczasem wciąż pokutuje wiele mitów, które skutecznie odstraszają potencjalnych dawców. Przeczytać można m.in. o nadprodukcji krwi po jej oddaniu, osłabieniu organizmu i wiele innych informacji, które nie mają nic wspólnego z prawdą.

Fakty są bowiem takie, że oddanie krwi to doskonała okazja do zrobienia sobie pełnej morfologii i innych badań, wizyty u lekarza oraz sprawdzenia ogólnego stanu swojego zdrowia. To wszystko zrobimy za darmo, bez kolejek, a dodatkowo – możemy uratować komuś życie. Poza tym specjaliści przekonują, że oddawanie krwi nie niesie za sobą żadnych zagrożeń dla zdrowia i życia.

Aby zostać krwiodawcą, trzeba mieć 18–65 lat, dobre zdrowie i jeden z dokumentów tożsamości (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, legitymacja studencka, książeczka wojskowa z wpisanym nr PESEL). Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek i napić się wody.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24