18.07.2019 15:30 1 Kwt/UM Gdynia

Skradziona rzeźba Tewu znaleziona w stolicy

fot. Tewu/Facebook

Tajemniczy gdyński rzeźbiarz o pseudonimie Tewu stworzył rzeźbę chłopca, która w marcu ubiegłego roku została skradziona z postumentu przy ul. 10 Lutego. Teraz odnalazła się w stolicy, na jednym z osiedli Pragi Południe.

Rzeźba przedstawia postać kilkuletniego chłopca z betonu. Gdyński Banksy, bo tak się o nim mówi, swoje rzeźby podrzuca na gdyńskie ulice i skwery już od 2016 roku. Betonowy chłopiec ostatni raz zarejestrowany został przez monitoring Straży Miejskiej w sobotę, 10 marca 2018 roku. Wówczas czworo młodych ludzi niosło rzeźbę w stronę dworca SKM. Od tego momentu rzeźba zaginęła, aż do teraz.

Dzisiaj na Instagramie udostępniono zdjęcie rzeźby, które sfotografowano w... Warszawie. Nie jest znana dokładna lokalizacja, jednak jak podaje Tewu na swoim profilu na Facebooku, rzeźba znajduję się gdzieś na terenie kompleksu mieszkaniowo-biurowego Soho Factory na Pradze Południe – informuje gdyński urząd.

Przez miniony rok postać chłopca została zdewastowana białą i różową farbą.

Betonowy chłopiec był kolejną rzeźbą podrzuconą przez artystę w przestrzeni miasta, jednak mieszkańcy nie mogli się nim długo cieszyć, bo niecały miesiąc później został skradziony – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. – Cieszy, że rzeźba się odnalazła, nie mamy jednak żadnych, prawnych możliwości ściągnięcia jej z powrotem, bo jako miasto nie jesteśmy jej właścicielami, możemy jedynie potępić wywiezienie dzieła z Gdyni wbrew woli artysty. Chętnie go wspomożemy, jeśli sam, jako jedyny uprawniony, zdecyduje się wystąpić do organów ścigania – dodaje.

Tewu mieszka w Gdyni i jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego rzeźby często znikają kilka dni po ich wystawieniu. Gdynianin udziela się charytatywnie. Sprzedał jedną z ostatnich rzeźb z wizerunkiem polskiego grafika Karola Śliwki, a całą kwotę przekazał na cele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

fot. Michał Kowalski/gdynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24