26.06.2019 11:02 40 PM/UW Gdańsk

Szykują się rewolucje na SOR-ach, również w Wejherowie

Fot. archiwum

Ma podnieść standard opieki, uporządkować kolejki i poprawić komfort pracy personelu medycznego. Mowa o TOPSOR – systemie, który ma zmienić sytuację w szpitalnych oddziałach ratunkowych i skrócić czas oczekiwania na pomoc lekarską.

Szpitale z województwa pomorskiego, w tym również wejherowska placówka, przystąpiły do programu TOPSOR (Tryb Obsługi Pacjenta na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych). Przedstawiciele podmiotów leczniczych podpisali dziś umowy partnerskie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym – beneficjentem środków.

Wiem, że praca na szpitalnym oddziale ratunkowym jest trudna. Program daje szansę poprawy, może podnieść standard opieki, poprawić komfort pracy personelu medycznego i uporządkować kolejki. Liczę na to, że system odpowie na te wyzwania – powiedział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

System ma usprawnić i wdrożyć jednolite standardy obsługi pacjenta.

Chory po rejestracji na SOR zostanie, ze względu na konieczność szybkiej pomocy medycznej, zakwalifikowany do jednej z pięciu kategorii. Otrzyma także informację, jak długo będzie czekał na wizytę lekarską – będzie wyświetlona na monitorach biletomatów – czytamy na stronie Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

TOPSOR ma zostać wdrożony we wszystkich szpitalach z oddziałami ratunkowymi do sierpnia 2020 roku. Program realizowany jest przez Ministerstwo Zdrowia, a beneficjentem środków – 39 mln zł, w tym 33 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych – jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Przepisy dotyczące obowiązku prowadzenia segregacji medycznej z użyciem TOPSOR wejdą w życie 1 lipca 2019 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24