12.06.2019 12:03 8 mike/Transport-publiczny.pl

Powstaną projekty przebudowy pięciu pomorskich dworców

Fot. archiwum

Dziesięć kolejnych dworców kolejowych, w tym pięć na Pomorzu, ma być przebudowanych. Podpisano umowy między projektantami modernizacji a PKP SA. Opracowanie dokumentacji projektowej powinno się zakończyć w ciągu 18 miesięcy.

Dobre wiadomości dla pasażerów z Pomorza podał portal Transport-publiczny.pl. Chodzi o podpisanie umów z projektantami przebudowy kolejnych 10 dworców, w tym pięciu na Pomorzu: w Redzie, we Władysławowie, w Pucku, w Gdańsku-Wrzeszczu i Gdańsku-Oliwie.

Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji przedprojektowej, okołoprojektowej oraz projektów budowlanych i wykonawczych oddzielnie dla dziesięciu lokalizacji. Umowy wykonawcze są zawierane w oparciu o umowę ramową zawartą 31 sierpnia 2018 r. w ramach wcześniej toczącego się przetargu ramowego, obejmującego w sumie 74 obiekty. Zamawiający – PKP SA – zapraszał każdorazowo do składania ofert na realizację zamówień szczegółowych wszystkich wykonawców, z którymi zawarł umowę ramową. Jedynym kryterium wyboru jest cena podaje portal Transport-publiczny.pl.

Łącznie spółka PKP na wykonanie dokumentacji projektowej dla 74 dworców przeznaczyła kwotę 26,8 mln zł netto. Na pięć pomorskich dworców zarezerwowano niemal 1,6 mln zł. Najwięcej środków przeznaczono na opracowanie dokumentacji dla dworca we Władysławowie (390 tys. zł netto). W przypadku dworca w Redzie będzie to 388 tys. zł netto, w Gdańsku-Oliwie – 282 tys. zł netto, w Pucku – 280 tys. zł netto, a w Gdańsku-Wrzeszczu – 247 tys. zł netto. Wykonanie dokumentacji powinno zająć nie więcej niż półtora roku.

Wiele obiecywano sobie po przebudowie dworca we Władysławowie. Pierwotne plany były takie, że stanie się on centrum kulturalnym, na wzór Stacji Kultura w Rumi. Jednak wiele wskazuje na to, że PKP skupi się przede wszystkim na funkcjonalności i podwyższeniu komfortu podróżnych. Przebudowa przewiduje m.in. powiększenie poczekalni pasażerskiej, która znajdzie się w bryle głównej budynku, przeniesienie i powiększenie pomieszczeń kas biletowych, przylegających do poczekalni, dodanie przylegającego pomieszczenia kas sezonowych obsługujących zwiększony ruch wakacyjny czy utworzenie pomieszczenia sezonowej poczekalni. Na terenach przylegających do budynku mają powstać dwa parkingi. Zmienić ma się również otoczenie dworca.

Jeśli chodzi o dworzec w Pucku, będzie on funkcjonował w ramach planowanego węzła integracyjnego, który ma umożliwić korzystanie z transportu publicznego i indywidualnego. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Historyczny obiekt powinien być zmodernizowany, przebudowany i oddany do użytku w 2021 roku. Oprócz centrum obsługi pasażera, mają się w nim pojawić nowoczesne toalety.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24