07.06.2019 16:00 3 mike

Dziesięć złotych za parkowanie w pobliżu gdańskich plaż

Mat. pras.

Od 1 lipca do 31 sierpnia na czterech miejskich parkingach w pobliżu gdańskich plaż, niezależnie od czasu postoju, zapłacimy 10 złotych. Płatne parkowanie będzie obowiązywać w godzinach od 9:00 do 17:00, przez siedem dni w tygodniu.

Wzorem lat 2017 i 2018 auta będzie można zostawić na czterech parkingach w pobliżu popularnych gdańskich kąpielisk:

– w Jelitkowie, przy ul. Błękitnej (220 miejsc) i przy ul. Kaplicznej (60 miejsc);

– w Brzeźnie, przy ul. Czarny Dwór (340 miejsc);

– na Stogach, przy ul. Nowotnej (180 miejsc).

Warto wspomnieć, że ostatni z wymienionych parkingów będzie miał charakter Parkingu Społecznie Użytecznego. Poprowadzi go Fundacja Społecznie Bezpieczni, a cały zysk zostanie przeznaczony na wyposażenie schroniska dla osób bezdomnych w Gdańsku.

Na wszystkich czterech parkingach miejskich będzie wprowadzona ujednolicona opłata jednorazowa w wysokości 10 złotych, niezależnie od czasu postoju. Za postój trzeba będzie zapłacić w godzinach 9:00–17:00. Poza tymi godzinami we wspomnianych miejscach możliwe będzie darmowe parkowanie. Będzie kilka odstępstw od tych zasad. Za darmo będzie można wysadzić albo zabrać pasażerów, ponieważ parkowanie do 15 minut będzie bezpłatne. To nie wszystko.

Z konieczności wniesienia opłaty za wjazd na parkingi nadmorskie zwolnione będą osoby niepełnosprawne – na podstawie identyfikatora „N+” wydanego przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni lub odpowiadającego mu dokumentu wydanego przez innego zarządcę drogi. Na parkingach nadmorskich bezpłatny będzie również postój pojazdów elektrycznych i PHEV w rozumieniu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W tym przypadku podstawą do tego, by nie trzeba było wnosić opłaty będą: niebieska naklejka na szybie pojazdu z symbolem EE, karta zerowej stawki opłat na pojazdy PHEV lub wskazanie gniazdka do ładowania samochodu bezpośrednio pracownikowi obsługi przy wjeździe na parking – informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Osoby, którym nie przeszkadza kilkuminutowy spacer w stronę morza, będą mogły zostawić swoje auto również na bezpłatnym parkingu przy hali Ergo Arena, na pograniczu Gdańska i Sopotu. Tutaj do dyspozycji kierowców jest kilkaset miejsc postojowych.

Nadmorskie parkingi cieszą się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów, tymczasem oferują około 800 miejsc. W okresie wakacyjnym, w latach 2017 i 2018 skorzystało z nich łącznie około 100 tysięcy kierowców. Znalezienie wolnego miejsca postojowego, zwłaszcza w weekendy, może być sporym wyzwaniem, dlaczego warto rozważyć dojazd środkami komunikacji publicznej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24