21.05.2019 14:03 6 mike/MOSG

Powiat wejherowski: Cudzoziemcy pracowali bez ważnych umów

Fot. MOSG

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej z placówki we Władysławowie zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia cudzoziemców w powiecie wejherowskim. Spośród 124 obcokrajowców stwierdzono nieprawidłowości wobec 23 osób.

Kontrola dotyczyła osób zatrudnionych w branży przetwórstwa spożywczego. Niemal wszyscy cudzoziemcy, poza dwoma Białorusinami, to obywatele Ukrainy.

W wyniku kontroli ustalono, że 22 Ukraińców i Białorusin świadczyło pracę bez wymaganego zezwolenia, czym wypełnili znamiona wykroczenia przepisu Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – informują pogranicznicy.

Osoba, która zajmowała się zatrudnieniem w jednej z firm, dodatkowo nie zawarła umowy z 10 osobami w formie pisemnej. Trzynastu obcokrajowców nie otrzymało też tłumaczenia umowy, mimo że istnieje taki obowiązek.

Funkcjonariusze ustalili również, że pełnomocnik nie powiadomił właściwego powiatowego urzędu pracy o podjęciu pracy w stosunku do 23 cudzoziemców oraz niepodjęciu jej przez 121 osób – podaje straż graniczna.

Nielegalnie pracujący cudzoziemcy muszą się liczyć z koniecznością uiszczenia grzywny. Pełnomocnik firmy, która zatrudniała obcokrajowców, odpowie przed sądem. W tym przypadku wysokość grzywny wynosi 3–30 tysięcy złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24