09.05.2019 11:00 3 PM

Miliardy złotych i dziesiątki tysięcy zrealizowanych projektów, czyli 15 lat Pomorza w Unii Europejskiej

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Ponad 30 tysięcy projektów zrealizowanych na Pomorzu za około 40 miliardów złotych – to podsumowanie 15 lat Polski w Unii Europejskiej. W tym czasie powiat wejherowski otrzymał ponad 180 milionów złotych unijnego wsparcia.

W środę (8 maja) w Wejherowie starosta wejherowski oraz marszałek województwa pomorskiego podsumowali obecność samorządu i całego województwa w Unii Europejskiej. Spotkanie było okazją do przedstawienia inwestycji, a także projektów, które udało się zrealizować przez ostatnie lata.

Powstały nowe drogi, nowe obiekty sportowe oświatowe i kulturalne. Powstało też wiele projektów dotyczących poszczególnych grup społecznych, a więc projektów młodzieżowych, wymiany młodzieży, ale też dotyczących aktywizacji osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie. Dotyczyło to też powstawania nowych firm – wyjaśnia starosta wejherowski Gabriela Lisius.

Wśród dofinansowanych inwestycji jest także Książnica profesora Gerarda Labudy, której budowa ma zakończyć się jesienią.

Samorządowcy wskazują, że wciąż jest zapotrzebowanie na projekty drogowe czy na rozwój oferty kulturalnej i oświatowej.

Myślę, że Polska nadal będzie poważnym beneficjentem środków europejskich. Myślimy o drodze S6, która ma połączyć granice zachodnią państwa w Szczecinie z Trójmiastem, myślimy o modernizacji linii kolejowych, ale też o rozwoju firm, które będą nastawione na działalność innowacyjną. Trzeba się przygotować do tego momentu, w którym Polska będzie dostawała jeszcze mniej środków finansowych, ale już będziemy na takim etapie rozwoju, że nie będziemy potrzebować tak znaczących funduszy europejskich – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Jak zaznaczają uczestnicy spotkania, obecnie nasz region wciąż potrzebuje unijnego wsparcia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24