14.04.2019 15:08 5 Kwt/UM Gdynia

Gdynianki za darmo zaszczepią się przeciw HPV

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Gdynianki mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Szczepienia adresowane są do 13- i 14-letnich dziewczynek. HPV w znaczny sposób przyczynia się do powstania nowotworu szyjki macicy. Wirusem można się zakazić głównie podczas kontaktów seksualnych lub wspólnego korzystania z przedmiotów przeznaczonych do higieny osobistej.

Tylko w 2015 roku na raka szyjki macicy zachorowało prawie 3000 Polek, z czego ponad połowa zmarła. W wyniku zakażenia wirusem HPV może dochodzić także do rozwoju raka odbytu, sromu, pochwy, języka lub gardła. Program szczepień ochronnych skierowany jest do dziewczynek zamieszkałych lub zameldowanych na terenie miasta.

Kwalifikacja do programu odbywa się z uwzględnieniem roku kalendarzowego, w którym dziewczynki ukończą 13. lub 14. rok życia. Te z rocznika 2005 można zgłosić do programu do końca bieżącego roku, czyli do 31 grudnia 2019 r. Natomiast rejestracja dziewczynek z rocznika 2006 jest możliwa do 31 grudnia 2020 r. Przypominamy, że zaszczepione mogą zostać tylko dziewczynki, które zostaną zarejestrowane do programu. Rejestracja jest możliwa: on-line – za pośrednictwem strony: www.zdrowie.gdynia.pllub osobiście – w Gdyńskim Centrum Zdrowia (ul. Władysława IV 43, piętro II), w godz. 8:00–16:00 – informuje gdyński urząd.

Szczepienia można wykonać, póki co, w 17 przychodniach: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Śródmieście Sp. z o.o. przy: ul. Abrahama 57 oraz ul. Białowieskiej 1; Baltic Clinic Sp. z o.o. przy ul. Wielkokackiej 2/1B; Przychodnia Lekarska Obłuże II Sp. z o.o. przy: ul. Sucharskiego 2 oraz ul. Podchorążych 10; Vita-Med Centrum Opieki Medycznej Sp. z o.o. przy: ul. Czeremchowej 1 oraz ul. Wejherowskiej 59; Izabela Petecka Niepubliczny Zakład, Opieki Zdrowotnej RIMED przy ul. Abrahama 38 i ul. Warszawskiej 34/36; Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SP ZOZ w lokalizacji przy ul. Pułaskiego 4; Przychodnia Lekarska Grabówek Sp. z o.o. w lokalizacji przy ul. Ramułta 45; Przychodnia Orłowo Sp. z o.o. przy ul. Wrocławskiej 54; Przychodnia Lekarska Witomino Sp. z o.o. przy ul. Konwaliowej 2; Sanus Sp. z o.o. NZOZ Przychodnia Lekarska Obłuże Leśne przy ul. Adm. J. Unruga 84; NZOZ Wzgórze Św. Maksymiliana Sp. z o.o. przy ul. Legionów 67; Przychodnia u Źródła Marii Sp. z o.o. przy ul. G. Zapolskiej 1A; Centrum Opieki Medycznej Extra-Med Sp. z o.o. przy ul. Batalionów Chłopskich 7; Puckie Centrum Medyczne Sp. z o.o. Sp. k. przy ul. Podchorążych 10A; Medica Plus Sp. z o.o. przy ul. Wiczlińskiej 54; Centrum Medyczne Dąbrowa-Dąbrówka Sp. z o.o. przy ul. Sojowej 22.

W najbliższym czasie do programu dołączą kolejne przychodnie, w tym: Starmed Sp. z o.o. przy ul. ul. 10 Lutego 21; NZOZ Przychodnia Lekarska Działki Leśne Sp. z o.o. w lokalizacji przy ul. Warszawskiej 34/36; Clinica Medica Sp. z o.o. przy ul. Staniszewskiego 1.

Dziewczynkom w wieku 13 lat zostaną podane dwie dawki szczepionki w schemacie 0-6 miesięcy, a w wieku 14 lat zostaną – trzy dawki szczepionki w schemacie 0–2–6 miesięcy.

Podanie szczepionki każdorazowo jest poprzedzone kwalifikującym badaniem lekarskim i wymaga zgody rodzica lub opiekuna prawnego. W czasie ostatniej wizyty w przychodni otrzymają oni do wypełnienia krótką ankietę dotyczącą wiedzy o profilaktyce zakażeń wirusem HPV oraz ankietę satysfakcji z udziału w programie, które posłużą do celów statystycznych i do ulepszenia przyszłych działań – podaje gdyński urząd.

Szczepienia w Gdyni będą wykonywane szczepionką skierowaną przeciwko czterem typom wirusa HPV, tj. 6, 11, 16 i 18. Obecnie znanych jest około 200 typów tego wirusa.

Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu: 58 880 83 22.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24