08.04.2019 15:30 2 PM

Płacili oszustom, żeby utrzymać się w KRS-ie. Sprawcy z zarzutami

Fot. KWP Gdańsk

Podszywali się pod Krajowy Rejestr Sądowy i wysyłali wezwania do zapłaty, które wyglądały jak pisma urzędowe. Oszukali ponad 1000 podmiotów na terenie całego kraju. Cztery osoby usłyszały zarzuty.

Gdańscy policjanci wspólnie z prokuraturą od ponad roku pracowali nad sprawami oszustw. W ubiegłym tygodniu zatrzymali cztery osoby – trzech mężczyzn i kobietę w wieku od 29 do 51 lat.

Do prowadzących działalność gospodarczą wysyłano pisma, których szata graficzna oraz treść sugerowały, że pochodzą one od organów publicznych i dotyczą wpisu do prowadzonego przez sąd Krajowego Rejestru Sądowego. Pisma zawierały nieprawdziwe informacje o obowiązku dokonania wpisu do rejestru, wiążącego się z koniecznością wniesienia w bardzo krótkim czasie, pod rygorem rozwiązania podmiotu, opłaty w kwocie od 350 złotych do 484 złotych – informuje prok. Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Czworo podejrzanych usłyszało zarzuty oszustwa i usiłowania oszustwa. Wśród zatrzymanych jest również domniemany organizator procederu – 29-letni mieszkaniec Poznania. Dodatkowo usłyszał on zarzuty prania brudnych pieniędzy. Dwoje z podejrzanych przyznało się winy, jeden nie, oprócz tego odmówił złożenia wyjaśnień. Dodatkowo jeden z podejrzanych został tymczasowo aresztowany.

Sprawcy działali od lipca 2016 roku do 31 stycznia 2019 roku. Policja szacuje, że w tym czasie podejrzani oszukali ponad 1000 podmiotów. Obecnie akta liczą 53 tomy, sprawa jest rozwojowa. Za tego typu przestępstwa grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24